Parisdə Heydər Əliyevin 100 illiyi qeyd olunub - FOTO
Fransanın paytaxtı Parisdə müasir Azərbaycanın dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş konsert keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan konsertdə fransalı siyasətçilər, elm xadimləri, iş adamları, jurnalistlər və yerli ictmaiyyətin digər nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsert öncəsi çıxış edən fransalı professor Kərim İfrak xalqımızın böyük öndəri Heydər Əliyevi qəlbi daim Vətən eşqi ilə döyünən, bütün varlığı ilə xalqına bağlı olan, respublikanı zamanın çətin sınaqlarından yüksək məharətlə çıxaran, ən düzgün çıxış yolu tapan müdrik və uzaqgörən lider adlandırıb.
Dahi şəxsiyyətin Azərbaycan tarixində və beynəlxalq arenadakı müstəsna rolundan danışılıb, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu, ölkəmizin qüdrətli dövlətə çevrilməsi, xalqın rifahının yüksəldilməsi istiqamətində göstərdiyi misilsiz xidmətlərə və dünya siyasətinə verdiyi töhfələrə diqqət cəlb edilib.
Sonra Eldəniz Ələkbərzadənin (fortepiano) və Ağarəhim Quliyevin (fleyta) ifasında Azərbaycanın və dünyanın tanınmış bəstəkarları Qara Qarayevin, Fikrət Əmirovun, İohan Sebastyan Baxın, Lüdviq van Bethovenin, Sergey Prokofyevin əsərləri, Heydər Əliyevin çox sevdiyi “Ay Laçın”, “Sarı gəlin”, “Küçələrə su səpmişəm” Azərbaycan xalq mahnıları təqdim olunub.
Tədbir iştirakçılarına paylanılan konsert proqramında xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə məlumat əks olunub.