Azərbaycan-İsveçrə biznes forumu keçirilib - FOTOLAR
Dekabrın 14-də Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Nazirliyin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İsveçrə biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT, bank, səhiyyə, tikinti, logistika, nəqliyyat, maliyyə, qida və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev bu il 30 ili tamam olan Azərbaycan Respublikası ilə İsveçrə Konfederasiyası arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafını qeyd edib, iqtisadi-ticarət əlaqələrinə dair məlumat verib. Nazirin birinci müavini biznes forumun iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsinə, yeni imkanların yaranmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsveçrə Federal Şurası arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın həmsədri, İsveçrə Konfederasiyasının Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının nümayəndəsi, İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin İkitərəfli İqtisadi Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri Ervin Bollinger ölkəsinin iş adamlarının Azərbaycan iqtisadiyyatına marağını ifadə edib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin ölkəmizdə biznes qurmaq istəyən xarici iş adamlarına yerli tərəfdaşların tapılması, KOB-larla birgə layihələrin həyata keçirilməsi və digər istiqamətlərdə göstərə biləcəyi dəstək tədbirləri barədə danışıb.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycan və İsveçrə işgüzar dairələri arasında əlaqələrin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov iqtisadi zonanın investisiya potensialına, AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Zöhrab Qədirov Azərbaycanın biznes və investisiya imkanlarına, İsveçrə-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının (SACCI) prezidenti Klaude Haegi, İsveçrə Birləşmiş Ticarət Palatasının (JCC) idarəedici direktoru Dorit Sallis, JCC-nin Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Leyla Bağırzadə və “İSR Holdinq”in baş icraçı direktoru, SACCI-nin əməliyyatlar komitəsinin həmsədri Rauf Xəlilov hər iki ölkənin iş adamları arasında əməkdaşlığa dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, yeni əlaqələrin qurulması barədə müzakirələr aparılıb.
______________________________________________________________
При поддержке Министерства экономики 14 декабря в Баку состоялся азербайджано-швейцарский бизнес-форум. Мероприятие организовано Агентством развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) при Министерстве экономики и Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO.
На бизнес-форуме приняли участие официальные лица, предприниматели из сферы промышленности, в том числе сельского хозяйства, ИКТ, пищевой промышленности, здравоохранения, строительства, логистики, транспорта, финансов и прочих направлениях.
Выступая на форуме, первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев отметил развитие двусторонних отношений между Азербайджанской Республикой и Швейцарской Конфедерацией, которым в этом году исполнилось 30 лет, и проинформировал участников мероприятия о текущем состоянии экономических и торговых связей между странами. Первый заместитель министра подчеркнул, что бизнес-форум будет способствовать расширению экономического партнёрства и созданию новых возможностей.
Сопредседатель Совместной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между правительством Азербайджанской Республики и Федеральным советом Швейцарии, представитель Федерального совета по торговым соглашениям Швейцарской Конфедерации, начальник отдела двусторонних экономических связей Государственного секретариата по экономическим вопросам Эрвин Боллингер отметил, что деловые круги Швейцарии заинтересованы в развитии связей с Азербайджаном, и поделился своим видением возможных направлений для расширения сотрудничества.
Председатель правления KOBIA Орхан Мамедов рассказал о поддержке, которое агентство может оказать иностранным предпринимателям, желающим начать бизнес в Азербайджане. Он отметил, что KOBIA способствовать поиску местных партнёров, реализации совместных проектов с МСБ и по другим направлениям.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил важность развития отношений между деловыми кругами Азербайджана и Швейцарии и проинформировал о предпринимаемых мерах по продвижению бренда «Made in Azerbaijan».
Председатель правления Алятской свободной экономической зоны Валех Алескеров выступил с презентацией инвестиционного потенциала экономической зоны, заместитель исполнительного директора AZPROMO Зохраб Гадиров рассказал о деловых и инвестиционных возможностях в Азербайджане, президент Швейцарско-азербайджанской торгово-промышленной палаты (SACCI ) Клод Хаеги, управляющий директор Швейцарской объединенной торговой палаты (JCC) Дорит Саллис, глава азербайджанского филиала JCC Лейла Багирзаде, главный исполнительный директор ISR Holding и сопредседатель операционного комитета SACCI Рауф Халилов выступили с докладами о сотрудничестве между деловыми людьми двух стран.
В рамках форума предприниматели провели двусторонние встречи, состоялись обсуждения по расширению партнёрства и налаживанию новых связей.