Şuşada Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin iştirakçıları ilə görüşən tanınmış Azərbaycan diplomatları təəssüratlarını bölüşüblər.
11-08-2022, 16:48
Şuşada diaspor gəncləri ilə görüşən sabiq nazirlər: “Auditoriya çox mükəmməl idi”
Azərbaycanın baş naziri, xarici işlər naziri və müxtəlif ölkələrdəki səfiri vəzifələrində çalışmış dövlət xadimi Həsən Həsənov III Yay Düşərgəsinin Şuşada keçirilməsi ideyasını çox yüksək qiymətləndirib: “Auditoriya çox mükəmməl idi. Başqa ölkələrdə yaşamalarına baxmayaraq, uşaqların hamısında konsepsiyanın dolğunluğu hiss olunur. Mən böyük məmnuniyyətlə bu tədbirdə işitrak etdim və suallara böyük həvəs cavab verdim. Bu panelin təşkili uşaqların diplomatik və tarixi biliklərinin artmasına vəsilə olacaq”.
Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, sabiq xarici işlər naziri Vilayət Quliyev də qeyd edib ki, Yay Düşərgəsinin keçirilməsi Azərbaycan diaspor gənclərinin diplomatiya və tarixlə bağlı təsəvvürlərinin artmasına müsbət təsir edir: “Mən son illərdə gənclərlə bir neçə dəfə təmasda olmuşam. Hesab edirəm ki, belə tədbirlərin sayı artırılmalıdır. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi son dövrlərdə diasporla iş sahəsində canlanma yaradıb. Həm yay məktəblərinin keçirilməsi, həm də müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan Evlərinin açılması təqdirəlayiq haldır. Budapeştdə açılmış Azərbaycan Evi artıq orada yaşayanların ümumi evinə çevrilib. Gənclər və tələbələr orada müxtəlif tədbirlər keçirirlər. Bütünlükdə bu, müsbət təcrübədir. Bunu daha da inkişaf etdirmək və yaymaq lazımdır. Belə layihələr genişləndirilməli, təkcə diaspor gənclərinin yox, müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən diaspor gənclərinin seminarlarının keçirilməsi yaxşı olardı”.
Qeyd edək ki, Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə 2022-ci ilin 2-8 avqust tarixlərində gerçəkləşdirilib. Düşərgənin tərəfdaşları Gənclər və İdman Nazirliyi, Gənclər Fondu, Dövlət Turizm Agentliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsidir.
Bu möhtəşəm layihədə 50 ölkəni təmsil edən 115 nəfər iştirak edib. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri olub. Layihənin xalqımızın Qarabağda parlaq qələbəsindən və Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayından sonraya təsadüf etməsi xüsusi önəm daşıyır.
2022-ci il aprelin 22-23-də Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev xaricdə yaşayan azərbaycanlıları hər zaman tarixi Vətənlə əlaqələrini kəsməməyə, vaxtaşırı Azərbaycana səfər etməyə, ana dilini unutmamağa, Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini öyrənməyə, Azərbaycan həqiqətlərini dost xalqların diasporları ilə birlikdə təbliğ etməyə çağırıb. Bu mənada Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi də qiymətləndirilə bilər.
Xatırladaq ki, Diaspor Gənclərinin I Yay Düşərgəsi “Cümhuriyyətin 100 illiyi” şüarı altında Şəkidə, “Nəsimi-650” II Yay Düşərgəsi isə 2019-cu ildə Şamaxıda keçirilib.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Бывшие министры, встретившиеся в Шуше с диаспорской молодежью: “Aудитория была очень внимательной”
Известные азербайджанские дипломаты, встретившиеся в Шуше с участниками III Летнего лагеря диаспорской молодежи, поделились впечатлениями.
Государственный деятель Гасан Гасанов, занимавший должности премьер-министра, министра иностранных дел и посла Азербайджана в различных странах, высоко оценил идею проведения в Шуше III Летнего лагеря: “Aудитория была очень внимательной. У всех ребят, хотя они и проживают в других странах, ощущается полнота концепции. С большим удовольствием принял участие в этом мероприятии и охотно ответил на вопросы. Организация данной панели будет способствовать повышению дипломатических и исторических знаний ребят”.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Боснии и Герцеговине, бывший министр иностранных дел Вилаят Гулиев также отметил, что проведение Летнего лагеря оказывает позитивное влияние на расширение представлений диаспорской молодежи о дипломатии и истории: “В последние годы я несколько раз общался с молодежью. Считаю, что таких мероприятий должно стать больше. В последнее время благодаря Государственному комитету по работе с диаспорой наблюдается оживление в области работы с диаспорой. Проведение летних школ, а также открытие домов Азербайджана в различных странах заслуживают одобрения. Дом Азербайджана, открытый в Будапеште, уже стал общим домом проживающих в этом городе людей. Молодежь и студенты проводят там различные мероприятия. B целом, это – позитивный опыт. Необходимо еще больше развивать и распространять это. Надо расширять такие проекты, было бы хорошо проводить семинары не только диаспорской молодежи в целом, но и диаспорской молодежи, осуществляющей деятельность по различным сферам”.
Отметим, что III Летний лагерь диаспорской молодежи, организованный Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева, был проведен со 2 по 8 августа 2022 года. Партнеры лагеря - Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Фонд молодежи, Государственное агентство по туризму и Управление государственного заповедника города Шуша.
В этом грандиозном проекте приняли участие 115 человек, представляющих 50 стран. Сюда входили как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану. Реализация проекта после блестящей победы нашего народа в Карабахе и V Съезда азербайджанцев мира (съезда Победы) представляет особое значение.
На V Съезде азербайджанцев мира, состоявшемся 22-23 апреля 2022 года в Шуше, Президент Азербайджана, Победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев призвал азербайджанцев, проживающих за рубежом, никогда не прерывать связей с исторической Родиной, периодически приезжать в Азербайджан, не забывать родного языка, изучать историю и культуру Азербайджана, вместе с диаспорами дружественных народов пропагандировать азербайджанские реалии. B этом контексте, летние лагеря диаспорской молодежи можно расценить и как реализацию рекомендаций Президента Азербайджана.
Напомним, что I Летний лагерь диаспорской молодежи был проведен под лозунгом “100-летие Республики” в Шеки, а II Летний лагерь “Насими-650” - в 2019 году в Шамахе.