Dövlətin sosial siyasəti HƏDƏFDƏ -AÇIQ SABOTAJ VAR...
"DSMF-in məhkəmə filialı həm də 39 saylı vəkil bürosudur".
Bu barədə redaksiyamıza göndərilən məqalədə deyilir. Məqalədə daha sonra bildirilir:
"Əmək və əhalinin sosial müdafiə nazirinin 16 fevral 2020-ci il tarixli əmri ilə ƏƏSMN tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) Məhkəmə Mübahisələri ilə iş idarəsi (hazırda Mərkəzi Filialı) yaradılıb. Konstitusiyaya zidd olaraq yaradılan qurumun başlıca görəvi ƏƏSMN-in, DSMF-in və onların tabeliyindəki sosial müdafiə, xidmət orqanlarının pensiya, sosial yardım, bir sözlə, sosial müdafiə özbaşınalıqlarını, dələduzluqlarını məhkəmədə özbaşınalıqla, dələduzluqla müdafiə etməkdir.
Bizi “barıtı çox etməkdə” suçlamaq fikrinə düşənlər 5 il qabaq yaradılan qurumun adına, internet saytındakı bilgilərə, məhkəmədəki qeyri-prosessual fəaliyyətə diqqət etsinlər. Hələ bu azmış kimi, filial həm də 40 nəfəri çevrələyən 39 saylı vəkil bürosu- “vəkillər ordusu” kimi dövlətin sosial müdafiə siyasətinin HÜQUQ MÜDAFİÇƏLİYİNDƏDİR! Dövlətin sosial müdafiə siyasətinə baxın, qeyri-dövlət təşkilatı olan Vəkillər Kollegiyasının vəkil bürosu dövlət məmurları qismində dövlət büdcəsi hesabına dövlət orqanına hüquqi yardım göstərir !(?) Görəsən, məhkəmə hakimiyyəti bir yana, qanunverici , sosial deputatlar bu “vəkil- dövlət məmuru” sosial müdafiə” siyasətinə nə deyir? Yoxsa korrupsiya siyasəti, konstitusiya hüquq(suzluğ)u “biz nə edə bilərik” deməkdən özgə ritorika tanımır?
DSMF-in Məhkəmə Mübahisələri ilə iş üzrə Mərkəzi Filialına “Çinar Park” MMC-dən 1000 kvadrat metrlik ofisi sahəsini 12 aya 148600 manata icrarəyə götürməsi bilgisi internet resurslarından bəllidir. Aya 12 min manatdan çox icarə haqqı ödənilməsini sosial- iqtisadçı deputatlar da bilir, korrupsiyaya qarşı mübarizə komitəsinin deputatları da. Yəqin onu da bilməmiş olmazlar ki, bu 12400 manat 155 müharibə veteranının bir aylıq 80 manatı qədərdir. Sosial ödənişlərin artım mənbəyi niyə başqa yerdə axtarılır ki? Biz artım axtarışında deyilik, əksinə, artım bir yana, sosial yardımları hüquqi yardım xidməti adı ilə yeyənlərin DSMF-in MƏHKƏMƏ MÜBAHİSƏLƏRİ ilə iş üzrə MƏRKƏZİ FİLİALININ ünvanının da elə “Çinar Park” olduğunu bəlirləmişik: Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Ziya Bünyadov prospekti, 1965, “Çinar Park” Biznes Mərkəzi, bina 6, mərtəbə 4. Direktoru Mütəllimov Abuzər Nemət oğlu həm də həmin ünvandakı 39 saylı vəkil bürosunda vəkil fəaliyyəti məşğuldur. (Vəkillər Kollegiyasının reyestrində əvvəllər işlədiyi 13 saylı vəkil bürosunun Neapol, 9A ünvanını qeyd edib) . (Direktor Abuzər Mütəllimovun müavini vəkil Roman İsmayılov bir ildir hakim təyin edilib, amma əvvəlki iş yerində də adı saxlanılır) Pensiya işləri üzrə məhkəmə mübahisələri departamenti (??- M. B.)- müdiri Arzu Hafiz qızı; Digər sosial ödənişlər üzrə məhkəmə mübahisələri (??- M.B.) departamenti- müdiri Məsili Nicat Tağı oğlu həm də həmin ünvandakı 39 saylı vəkil bürosunda vəkillik edir. Xüsusi şərtlərlə təyinat üzrə məhkəmə mübahisələri (??- M.B.) departamenti- müdiri Məmmədova Yeganə Bayram qızı həm də həmin ünvandakı 39 saylı vəkil bürosunun müdiridir. Cavadova Günay Tahir qızı, Niyazalı Kənan Mahmud oğlu, Əzizli Fatimə Ağalar qızı, İsgəndərli Emil İsmayıl oğlu... məmur-vəkillərin hamısını saysaq, bir qəzet səhifəsinə sığmaz. Yəqin elə buna görə ƏƏSM nazirinin müavini Anar Kərimov, DSMF sədri Himalay Məmişov hərəsi ayrı-ayrılıqda 40 vəkil-məmura nazirliyi, fondu və onların qurumlarını məhkəmədə müdafiə etməyə topdan etibarnamə verib. 39 saylı vəkil bürosunun müdiri Yeganə Məmmədova xüsusi şərtlərlə təyinat üzrə məhkəmə mübahisələri departamentinin müdiri kimi Bakı İnzibati Məhkəməsinin hakimi Orxan Həsənovun icraatında olan 2-1(112)-3953/2025 saylı iş üzrə “ünvanlı sosial yardım ödənilməsi öhdəliyinin cavabdeh ƏƏSMN-in üzərinə qoyulması” tələbinə etirazını onunla əsaslandırıb ki, iddianı ailənin təmsilçisi Qəribov Cavidin yerinə, onun həyat yoldaşı qaldırıb. “Əsl iddiaçı” tələb edən DSMF-in departament müdiri, DSMF-in 39 saylı vəkil bürosunun müdiri Yeganə Məmmədova özünün “əsl cavabdeh” olmadığını bilmir? Cavabdeh ƏƏSMN-dirsə, DSMF-in Məhkəmə Mübahisələri ilə iş üzrə Mərkəzi Filialının departament müdiri, DSMF-in 39 saylı vəkil bürosunun müdiri hansı əsasla prosessual fəaliyyət qabiliyyəti olmadan vətəndaşın sosial yardım, məhkəmə müdafiəsi hüququna qeyri-prosessual qadağa qoyur?! Belə hüquqi yardım, sosial yardım, məhkəmə müdafiəsi, sosial müdafiə siyasəti harda görünüb? Bu hüquqsuzluğa, sosial müdafiəsizlik siyasətinə kim son qoymalıdır?