Qalmaqallı baxça müdirəsi havadar axtarışındadır? - Şiddətli töhmət verildi
Bu gün sosial şəbəkədə milyonlarla izləmə yığan səs yazısı ilə bağlı qalmaqal səngimir. Beləki, Məmmədova Fəranə "Ağa nəzərəm belə gəzərəm" deyərək rəhbəri olduğu baxçadan çıxarılmaması üçün özünün yeni bildiyi rəhbər şəxslərinsə daimi adət edindiyi metoda əl atıb. İlk öncə Məhərrəmovanın yayılan səsi ilə bağlı rəsmi açıqlamanı diqqətinə çatıraq.
"Xırdalan şəhəri 17 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri hazırda əmək qabiliyyətini itirdiyinə görə bağçanın müdir səlahiyyətləri Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin metodisti Sevinc Abbas qızı Qurbanovaya həvalə edilib. Bu barədə idarədən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, bağça müdiri işə qayıtdıqdan sonra barəsində qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq müvafiq tədbir görüləcək.
Adıçəkilən uşaq bağçasının fəaliyyəti Təhsil İdarəsi tərəfindən nəzarətə götürülüb, ictimaiyyətə bu barədə əlavə məlumat veriləcək." Bu açıqlamanı idarənin ictimai əlaqələr şöbəsi "Baku Tv"yə bildirib.
Mətbuata verilən məlumat bura qədən qəbul ediləndi. Lakin qeyd edək ki, Məhərrəmova Fəranə tutduğu əməli onun işinə xitam verilməsinə kifayət etsədə şəxslə bağlı heç bir hüquqi tədbir görülməsi mümkün olmayıb. Metodları bitməyən illərin kök atmış direktorının hər zaman bir çıxış yolu var. Himayədarları ilə əlaqə saxlamaları mümkün olmadıqda dərhal 'B' variantına əl atılır. Vəziyyətdən çıxış yolu əsası əmək məcəlləsinin müvafiq bədində işçiyə verilən hüquqdan səmərəli istifadədir. Məhərrəmova Fəranə bu gedişatda toxunulmazlığı müvvəqəti təmin etmək üçün büllüten çıxması ilə bağlı şifahi yaxud yazılı tabeçiliyində olduğu müəssisəyə dərhal məlumat verib. Sağlamlığı ilə bağlı büllütendə olan direktor əmək qabiliyyətini itirdiyi deyilir. O zaman sual edilir, əmək qabiliyyətin itirilmiş şəxs Abşeron-Xızı regional təhsil idarənin yolunu su yoluna necə çevirib?
Apardığımız araşdırmadanda məlum olur ki. ABŞERON-XIZI REGİONAL TƏHSİL İDARƏNİN mövqeyi bir mənalı olaraq standart tətbiqlərdir. Yəni qanun tələbinə uyğun olaraq şəxsin rəhbər vəzifədən azad edilməsi. Lakin F.Məhərrəmova idarənin rəhbərini şəffaf fəaliyyətindən dolayı saqqızın oğurlaya bilmir. İLHAMƏ ABDULLAYEVANIN bir mənalı olaraq qanun tələblərini tətbiq ediləcək, prossedura uyğun olaraq şəxsin təhsildən uzaqlaşdırılacağı qərarı onu bu ünvana get-gəlinin sayın artırıb. Amma idarə rəhbəri onun qanunsuz istəklərinə məhəl qoymadığı üçün idarə daxilində özünə himayədar axtarışına çıxıb. Sosial şəbəkələrdəki səs yazısı F.Məhərrəmovanın əsas himayədarının da geri çəkilməsinə səbəb olduğundan, yenisi ilə əvəz edilməsi maraqları gündəm olub. Direktorun maraqlarına isə heç kəs idarə və nazirlik səviyyəsində havadarlıq etmək istəmir.
Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin açıqlaması:
"Xırdalan şəhəri 17 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının keçmiş müdiri Fəranə Məhərrəmovanın sosial şəbəkələrdə yayılmış məlum səs yazısı ilə əlaqədar “Təhsilverənlərin etik davranış Qaydaları”nın tələblərini pozduğu üçün adıçəkilən şəxsə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə əsasən “sonuncu xəbərdarlıqla şiddətli töhmət” verilib.
Eləcə də Xırdalan 17 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının fəaliyyəti Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsi tərəfindən nəzarətə götürülüb."
Mövzunun vacibliyin nəzərə alaraq diqqətimizdə saxlayacağıq. Araşdırmalarımız davam edir.