Cinayətdə ittiham edilən 98 saylı baxça müdirəsi istintaq zamanı vəzifədən niyə kənarlaşdırılmayıb…?
Təhsil / Sosial / Ölkə / Kriminal
Bu gün cəmiyyətimizin azğınlaşmasında və qanunları heçə saymasında müəyyən şəxslərin vəzifədə oturaraq bildiklərini rahat şəkildə həyata keçirmələrindən qaynaqlanır. Beləki onlara həvalə edilən vəzifədən şəxsi maraqlarına istifadə edənlər qanunların onları bu əməlinə görə sərt cəzalandıracağı barədə düşünmək belə istəmir. Əslində isə düzdə edirlər. Çünki qanunlar kasıb və heç bir vəzifə daşımayanlara sərt cəza təyin edə bilir. MVD ölkələri sırasında müstəqilik əldə edən ölkələrdən yeganə Azərbaycandandır ki, şəxslərə cinayət işi açılarkən ağır cəza təyin edilir. Bu isə Azərbaycan məhkəmələrinin yenidən islahatlar aparılması zərurətini yaradır. Qulluq mövqeyindən sui-istifadə edən məmurlara qarşı Prezident İlham Əliyevin sərt cəzalanacaqsız çıxışları göründüyü qədər təsiri o qədərdə gözlənilən dərəcədə olmadı. Ölkə başçısının çıxışlarında qeyd edilən tövsiyə və göstərişlərinə məhəl qoymayanların cəzasız qalması eyniylə ölkə rəhəbərini saymamaqdır.
Media ictimai nəzarət funksiyasını demək olarkı 80% öz üzəinə götürməklə Prezidentin ölkədə baş verən qanunsuzluqları görməsində köməklik göstərir. Lakin vətəndaş özünün ictimai nəzarəti olması həmin yükün media üzərindən azalması olardı. Hələ böyük vəzifə sahiblətinin korrupsiya halının müəyyən edilməsi bir yana qalıb kiçik vəzifələrdə olan şəxslərin müəyyən edilən qanunsuzluqları qarşısında cəzasız qalması yüksək vəzifəlilər tərəfindən himayə edilməsindən xəbər verir.
Araşdırma zamanı körpələr evi-uşaq bağçasının müdiri Əliyeva Elnurə Fazil qızının qulluq mövqeyindən sui-istifadə edərək, 2018-2022-ci illər ərzində külli miqdarda dövlət əmlakını mənimsəməsinə, bağçada təhsil alan uşaqların valideynlərindən pul yığımasına və işləməyən şəxslərə saxta əmək haqqı yazaraq, mənimsəməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2 (külli miqdarda mənimsəmə) 308.1 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui istifadə) və 313 (vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə cinayət işi başlanıb istintaq davam edir.
Lakin, cinayət işinin başlamasından 9 ay vaxt keçməsinə baxmayaraq, Elnarə Əliyeva hələ də məsuliyyətə cəlb edilməyib, vəzifədən çıxarılmayıb, rüşvət almağa və cinayət törətməyə davam edir deyə etibrlı mənbə bildirməkdədir. Buna səbəb isə cinayəti təqib edən müstəntiqin Elnurə Əliyeva ilə hansı zəmində anlaşması səbəbindən qanunun lüzumlu hissəsi göz ardı edilib deyə fikirlər yaranır. Korrupsiya ilə mübarizə Prezident İlham Əliyevin əsas prioritetlərindəndir. Lakin Prezidentin verdiyi təlimatlar belə kiçik məmurlar tərəfindən şəxsi maraqlara görə göz ardı edilir.
Görünür ki, Prezidentin iradəsi Bakı Şəhər Təhsil idarəsinin iradəsi ilə üst üstə düşmədiyindən korrupsiya cinayəti törətmiş şəxsi himayə edir...? Bu qədər cinayətə yol verdiyinə baxmayaraq, Bakı Şəhər Təhsil idarəsi müdirinin 23.01.2023-cü il tarixli əmri ilə Elnarə Əliyevaya sonuncu xəbərdarlıqla, şiddətli töhmət verməsi dediyimizin sübutudur.
Bakı Təhsil İdarəsi işdə nöqsanlara yol vermiş 18 məktəb direktorunu və 14 bağça müdirinin işdən çıxarmaqla, ictimaiyyəti təhsil sahəsində islahatlar aparılmasına inandırmağa çalışır. Paradoksal haldır ki, görəsən, işdən çıxarılan 18 məktəb direktoru və 14 bağça müdiri hansı bağışlanmaz nöqsanlara yol veriblər ki, onlar işdən çıxarılır, amma ağır cinayətlər törədən 98 saylı bağçanın müdiri Elnurə Əliyevaya şiddətli töhmət verməklə, bağça müdiri vəzifəsində saxlanılır?
Şiddətli töhmət cinayətdə şübhəli bilinən şəxsin vəzifədə saxlanmasına necə gətirib çıxarır. Əslində şiddətli töhmət şəxsin tutduğu vəzifədən qalmasını ciddi düşündürən haldır. Şəxs dəfələrlə xəbərdarlıq edilmiş olacaq ki, BTİ sonuncu xəbərdarlıq deyə məlumat yayıb. Şəxsi himayəsində saxlayan vəzifəli şəxsin kimliyidə çox maraqlıdır. Bu şəxsin Elnurə Əliyevanı himayə etməsi onun maddi və ya mənəvi hansı maraqlarına xidmət edir...?
Diqqət etdikdə görünür ki, 98 saylı bağçanın müdirəsi Elnurə Əliyevanın doğma qardaşı Dadaşov Vasif Məhamməd oğlu (Vasif Dadaşov anasının 1-ci ərindən olduğu üçün atasının adı fərqlidir) 10 ilə yaxındır ki, baxçada guya dalandardır, amma işi isə bacısı başqa şəxsələrə gördürür, Vasif isə havayı əmək haqqı alır. Bacısı bağça müdiri olan qardaşın dalandar kimi həyət süpürüb, zibil daşımasına inanırsınızmı?
Elnurə Əliyevanın dalandar vəzifəsində çalışan qardaşı Vasif Dadaşov CİP markalı xarici nəqliyyat vasitəsi idarə etməsi artıq onun dalandar ola bilməyəcəyini aşkar edir. Sizdən soruşuram, cənab Bakı Şəhər Təhsil İdarəsinin rəhbəri, tabeçiliyinizdə olan təhsil müəssisələrində neçə nəfər CİP markalı xarici maşını olan dalandar var?
Hazırda Elnurə Əliyeva Barəsində qaldırılmış cinayət işi məhkəmə baxışındadır. Hakimə təqdim edilmiş bu qədər matiflər araşdırlmaya lüzum olmayan Cinayət növüdür. Lakin hakim prossedur qoydalarına uyğun olaraq məhkəmə istintaqı hərəkətlərin icra etməklə mükəlləfdir. Ümidvarıq ki, hakim isintaqın başlaması ilə hökm qəbul edənə qədər şəxsin vəzifədən kənarlaşdırılması barədə ilkin qərar qəbul edərək şəffav araşdırmanı təmin edəcək.
Əgər şəxs vəzifədə saxlanılaraq istintaqı gedərsə burda hansısa ədalətli istintaqdan söhbət belə gedə bilməz. Həmçinin Hakimin cinayət işində adı çəkilən şəxsi vəzifədə saxlaması qanunsuzluğa imza atmaq olar. Aparılan islahatlar artıq hakimlərin qanuna müvafiq davranacağını ümüd etməmizi göstərir. Lakin köhnə hamam, köhnə tas olub-olmaması cinayəti istintaqda subuta yetirilmiş vəzifəli şəxs məhkəmədən əlini qollunu salayaraq çıxıb cəzasız qalarsa o zaman hakimlərin islahata daxil edilmədiyi müəyyən edilmiş olacaq. Hakim azad qərar verən şəxsdir bu gün məmurların hakimlərə təhsir formasından danışmağımız artıq olar... odur ki, yaşayıb görəciyik nələr baş verir. İstintaq tam və əsaslı subuta yetirilmədikdə Prokuror işin məhkəməyə getməsinə razılıq qətiyən vermir. Odur ki, bu məhkəmə prossesinin tamaşa yoxsa qanunun şah olub-olmaması zamanla bəli olacaq.
Cinayət işi ilə əlaqədar Rauf Daşdəmirovun hakimilik etdiyi məsələdə tərəflər olaraq: