“Yasamal icra nümayəndəliyində ölüm həddinə çatırılan əməkdaş və onun ölməsinə göz yuman rəhbərlik” ŞOK DETALLAR
Keçən yazımızda Yasamal İcra Hakimiyyətinin Başçısının 4 nömrəli sahə inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəliyinin inzibati binasında baş vermiş qalmaqalı məsələ ilə bağlı məlumat vermişdik. Həımin məlumat həmçinin icra hakimiyyətinin rəsmi elektron ünvanınada tərəfimizdən göndərildi. Lakin ictimailəşdirilən məsələ ilə bağlı redaksiyamızla heç kəs əlaqə saxlanılmadı. Məsələni yəqin tam şəkildə açıqlığı ilə yazmadığımızdan İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri nə cavab verməli olduqların düşünməkdədirlər deyə hadisəni olduğu kimi qeyd etmək qərarına gəldik. Məhs bundan sonrada məsələyə münasibət bildirilməsi artıq bu icra hakimiyyətində sözcünün olub-olmamasıda cavabı olacaq.
Ötən yazımız:
“Bir neçə gün əvvəl Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti Başçısının 4 nömrəli sahə inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəliyinin inzibati binasına Təcili Tibbi yardım çağrılması ilə bağlı məlumat əldə etmişik. Çağrılan Tibbi yardımın ardından ikinci Təcilli Yardımın çağrılması ilə bağlı ilginc məlumatlar yer almaqdadır. Beləki dövlət qurumunda baş verənlər əslində bir cinayətin baş verməsinə gətirib çıxaran əməl olduğu deyilməkdədir. Bu günə qədər informasiyanın mediyaya sızmaması üçün səfərbər olan İcra nümayəndəliyinin rəhbərliyi nədən narahatdır? Məsələ ilə bağlı kiçik araşdırmamızdan məlum olan informasiyada qeyd edilir ki, Yasamal İcra Hakimiyyəti daxilində məsələnin gizlin saxlanılmasına çalışanlar var. Odur ki, tərəfimizdən baş vermiş hadisə ilə bağlı tam araşdırmasına başladıq. Çox maraqlı məqamlardan biri isə Yasamal Rayon İcra hakimiyyətinin başçısı Elşad Eldar oğlu Həsənovun baş verənlərdən xəbərdardır? Bütün bunlarla bağlı növbəti yazımızda geniş açıqlama veriləcək.”
Verdiyimiz anons və İcra Hakimiyyətinə göndərdiyimiz yuxarıdakı mətnə açıqlama verilmədi. Beləki həmin hadisənin təfərüatını açıqlamaq qərarına gəldik. İcra Hakimiyyətinin sözcülərinin fikir bildirməməsi məsələnin gizlədilməsinə maraq olduğunu bir daha subut etdi. Lakin biz bu məsələnin cəmiyyətin deyil dövlət qurumlarının diqqətinə çatırmaq məqsədindəyik. Yasamal rayon Prokurorluğuna məsələ ilə bağlı niyə hansı məqsədlə məlumat verilmədiyini öyrənmək istəyirik. Amma İcra hakimiyyəti mənsubları hadisəni gizlədilməsində yüksək səy göstərməkdədir.
Beləki, hadisə günü Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin 4 nömrəli sahə inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəliyinin inzibati binasında baş verən qalmaqal iki dövlət quluqçusu arasında baş verib. 25.01.2024-cü il tarixində baş verən qalmaqal 2-ci dərəcəli dövlət 1972-c il təvəlüdlü Nağıyev Seymur Məhəmməd oğlunn rəhbəri tərəfindən ölüm həddinə çatırıldığı deyilir. Qeyd edək ki, aldığımız məlumatların hər biri Seymur Nağıyev tərəfindən təsdiqlənmişdir. Müəssisədə Aparıcı mütəxəssis işləyən Seymur Nağıyev rəhbəri tərəfindən təqib edilib. Bir necə dəfə müəssisənin rəhbəri 3-cü dərəcəli dövlət quluqçusu 1995-ci təvəlüdlü Hacıyev Fərhad Bəyəli oğlu tərəfindən əsasız olaraq işdən getməsi barədə təhkidlər və əsasız olaraq işində nöqsanlar tutmaqla onu sinirlərini tarıma çəkib. İllərin Kargüzaşlığa həsr edən 2-ci dərəcəli dövlət quluqçusuna təhkidlərin dayandırmadığı üçün şəxs yüksək əsəb səbəbindən ürəkdə damar genişlənməsi nəticəsində ağır ürək əməliyyatı keçirmişdir. Nəticə etibarı ilə bir gənc kadrın illərin aparıcı mütəxəsis işləyən birinə irad bildirməsi və onu rəhbər olduğu müəssisədən öz xoşu ilə ərizə yazıb işdən çıxma tələbi irəli sürməsidə bəzi məqamlarda suallar doğurub.
Güman edirik ki, Yasamal rayon icra Hakimiyyəti növbəti yazımıza qədər ilk iş günündə yaranan suallara cavab verəcəkdir.
- Hacıyev Fərhad Bəyəli oğlu əməkdaşının öz xoşu ilə işdən çıxardıqdan sonra onun yerinə kimi gətirmək niyyətinə düşüb?
- Şəxsi ölüm həddinə çatırdıqdan sonra rəhbər olduğu halda hansı tədbirləri görərək törətdiyi əməlin verdiyi pis nəticədən hansı üzrxahlıqla çıxa bilib?
- Hacıyev Fərhad Bəyəli oğlu vəzifə icrası üçün imtahanı hansı nəticələrlə bitirib və bu nəticələrdən üstün nəticə göstərən olmayıbki 2-ci dərəcəli quluqçuların əvəzinə 3-dərəcəli quluqçu vəzifəyə gətirilib?
- Ən əsası isə Yasamal Rayon İcra başçısı hər iki şəxsi qəbul edib...?
- Başçının bu baş vermiş olaya münasibəti və günahkarın cəzalanması yönündə hansı qərar qəbul edilməsi gözlənilir?