Bakunews.az xəbər portalının rəhbəri, Jurnalist ölümlə hədələnib... Daxili İşlər Nazirliyi orqanına bununla bağlı jurnalist müraciət etdi
16-01-2024, 02:07
Son günlər media mənsublarına qarşı hədələrin sayı artmaqdadır. Bunu edən isə əsasən qanun pozanlar tərəfindən törədilir. Qanun pozuntuları edən şəxslərin aqresiyası tükənmək bilmir. Bu tip əməllərin əslində cinayət əməli olmasını bildikləri halda jurnalistlərə təhdid, hədə-qorxu (CM-nin 182-ci maddəsi) gələrək dərc edilən məqalələrin və ya ictimailəşdirilən video materyaların silinmə tələbi edilir. Jurnalistin dərc etdiyi materyalın həqiqəti əks etdirib etdirməməsi qanunla müəyyən edilə bilər. Lakin şəxslər qanunlara deyil şəxsi qaydalarına əhəmiyyət verməyi üstün görür. Bu halda isə cinayətdə ittiham edilən şəxslər yeni cinayət tərkibli əmələ əl atır. Şəxslərin Azərbaycan qanunlarına riayyət etməməyi onların cahiliyinin bariz nümunəsidir. Lakin Cinayət Məcəlləsinin 163-cü maddəsinin tövsüf edilən əməlinə görə, məsuliyyət cahil olub olmamağa baxmadıqından bildirməliyəm.
Bakunews.az xəbər portalının rəhbərini ölümlə hədələyən Rüfət Babayev Azərbaycan qanunların deyil kriminal aləmin əli ilə jurnalisti tapıb öldürəcəyin deyib. Barəsində cinayət işi açılan Çinarə Babayevanın qardaşı Rüfət Babayev tərəfindən ölümlə hədələnib M.Seyidov bildirib ki, 14.01.2024-cü il tarixində saat 14:44-də Çinarə Babayevanın qardaşı özünü Kənan adı ilə yəqdim edərək xəbər portalının təsisçisinə zəng edərək kriminal aləm daha sonrakı zənglərində isə Mütəşəkkil Cinayətkarlığa qarşı Mübarizə idarəsinin badvalında hüzuruna gətizdirəcəyi ilə hədələyib. Jurnalistə silahla ağzından atacaqın deyən Ç.Babayevanın qardaşı portalının rəsmi tiktok səhifəsinə yerləşdirilmiş vidionun silinməyəcəyi təqdirdə 48 saat içində onu öldürəcəyin bildirib. Video materyalda iki qadın Ç.Babayevadən şikayətlərin Abşeron rayon polis idarəsində barəsində cinayət işi qaldırılaraq hıbs edilməsindən və rayonun Prokurorluöu tərəfindən şikayətçilərə heç bir açıqlama vermədən azad edilməsi ilə bağlı açıqlama verirlər. Abşeron Prokrorluğu qarşısında həmkarımız tərəfindən lentə alınan videomüsahibənin dərc etdiyimiz üçün ilkin 14.02.2024-cü il tarixində Çinarə Babayeva tərəfindən hədələndik. Daha sonra Çinarə Babayevin qardaşı Babayev Rüfət Rəfail oğlu tərəfindən edilən zəng +994556891515 nömrəsi ilə redaksiyanın +994704020285 nömrəsinə yığmışdır. İlk cümlədə təsisçinin adresini deməsin tələb edən şəxs özünü Kənan olaraq təqdim edib. Məhs Təsisçi yaşadığı ünvanı demədiyi üçün ölüm təhdidləri başlayıb. Ona 1 saat müddət verilib ki, bu müddət ərzində video sujet portaldan silinməsə olacaqlara hazır olsun.
Rüfət Babayev (Çinarə Babayevanın qardaşı verilən məlumata görə şəxs Nəqliyyat Departamentinin əməkdaşıdır)
Belə ki, Abşeron rayon Polis İdarəsi tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 178-ci maddə ilə cinayət işi qaldırılan Çinarə Babayeva Prokurorluğa aparılıb. Cinayət işinin araşdırmasını həyata keçirən Gündüz adlı əməkdaş Çinarə babayevanı azadlığa buraxsada şikayətçilərə qanuni vermıli olduğu qərarın sürətini verməkdən imtina edib. Şikayətçi Solmaz xanım Baş Prokuror Kamran Əliyevə Abşeron Prokurorluunun qərarından narazılığın bildirən məktub ünvanlayıb. Abşeron Prokurorluğunda Cinayət təqibi dondurulub. Məsələnin azyaşlı övladın olması ilə bağlı olduğu qeyd edilib. Lakin üçüncü dəfədir eyni səbəb gətirilərək illərdir barəsində açılan cinayət təqiblərində məsuliyyətə cəlb edilməyib.
Qeyrd edək ki, Şikayətçilərin siyahısına görə yüksək məbləğdə dələduzluğa məruz qaldıqları iddia edilir: