Spiker Millətlər Birliyinin Baş katibi ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Millətlər Birliyinin Baş katibi Patrisiya Skotlend ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Birlik arasında əlaqələr, tərəfimizdən COP29 və bir COP29-a sədrliyi irəli sürdüyü qlobal layihələr üzrə fikir icra edilib.
Spiker Sahibə Qafarova Patrisiya Skotlendlə bundan əvvəlki görüşləri açıq şəkildə xatırlayaraq, Baş katibin bu vəzifədə ölkəmizə cari ilin may ayında reallaşan ilk səfərin Azərbaycan və Birlik ölkələri arasında institutsional iş qurmağa imkan verdiyini söyləyib. Qeyd olunub ki, bu kiçik işin praktiki xüsusiyyətlərinə Birlik çərçivəsində inkişaf etməkdə olan ada dövlətlərinə siyasi və maliyyə vəsaitlərinin göstərilməsi daxildir.
Söhbət zamanı Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi humanitar, texniki yardımlar, əlavə təmir Qoşulmama Hərəkatına 4 illik liderliyi irəli sürdüyü layihələr haqqında məlumat verilib.
Görüşdə vurğulanan ki, ən mühüm istiqamətlərdən biri iqlim dəyişikliyi məsələsidir. Bildirilib ki, kiçik ada dövlətləri iqlim dəyişikliyinə görə olan dəyişikliklər və onların dəyişikliklərinin ən pis təsirləri və hətta ekzistensial təhlükə ilə mübarizə aparır. Xatırlanıb ki, COP29 İqlim Dəyişikliyi üzrə İnkişaf etməkdə olan Kiçik Adalar Dövlətlərinin Liderlər Zirvəsi qoyuldu. Prezident İlham Əliyev sammitdə iştirak edib və nitq söyləyərək, iqlim dəyişikliyini kiçik adalardakı inkişaf etdirməkdə olan dövlətlərə təsir göstərən hazırkı çağırışları, həmçinin Azərbaycanın bu dövlətlərə verdiyi hərəkətlərin praktiki addımlarını qeyd edib. Bu sammit bu dövlətlərin səslərini daha da ucaldılmasına və eşidilməsinə şərait yaradır.
Söhbət noyabrın 1617-də Milli Məclisdə İttifaq ilə birlikdə COP29 iclasında Parlament Görüşü haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, iclasda müvafiq parlamentlərdən və beynxlaq təşkilatlardan 330-dək iştirak edəcək.
Milllər Birliyinin Baş katibi Patrisiya Skotlend COP29 sədrinin təhvil alması münasibətilə ölkəmizə təbriklərini çatdırıb, sədrlik fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib. O, Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə maraq doğuran başqa məsələ ilə bağlı də fikir idarə edib.