" 'Balım' Uşaq Bağçası pulumu aldı, 2 yaşlı uşağıma baxmadı..." - İTTİHAM VAR...
"Azərbaycan Reallığı"na video müraciət göndərən sosial şəbəkələrdə blogger "Alisa-999" kimi tanınan Aysel Musayeva Xətai rayonu Seyid Əzim Şirvani küçəsi 3a ünvanda yerləşən "Balım Uşaq Baxçası"na qarşı bir sıra ittihamlar səsləndirib. O, bildirir ki, 2 yaşlı övladını yaşadığı ünvanın yaxınlığında yerləşən özəl olan "Balım Uşaq Baxçası"na qoyub, bunun müqabilində onunla heç bir rəsmi sənədləşmə işləri aparılmayıb.
İlkin olaraq 15 gün üçün 345 manat ödəniş etdim. Bu vaxta kimi hər şey qaydasında idi, ikinci ayın ödənişi üçün kart hesabımdan daha 450 manat baxçanın kartına ödəniş etdim. Bununla da bağlı mənə rəsmi olaraq heç bir sənəd verilmədi.
Təxminən 10 gün keçdikdən sonra övladımda problemlər başladı, bir gün gözünün altı göyərmiş vəziyyətdə evə gəldi. Bir gün saçı yolunmuş halda gəldi. Bu problemlər günü-gündən böyüməyə başladı. Uşaq göbəyinin aşağısı bişmiş formada gəlirdi.
Vəziyyət danışıb təsəvvür etdiyimdən də betər və bərbad halda idi. Hər dəfə də baxçada "Qəbul şöbəsi"-də oturan xanıma şikayət və iradlarımı bildirsəm də buna baxılmırdı.
Baxçanın direktoru Səbinə xanımın otağına yaxınlaşdım, ona uşağa vaxtı-vaxtında baxılmadığını deyib, bütün problemləri danışıb bildirdim ki, özəl baxçada belə halın olması yaxşı deyil. O, mənə bildirdi ki narahat olmayın, hər şey qaydasına düşəcək. Bir gün uşaq evə gəldi, uşağa baxan "niyanka"ya dedim uşağa bax, uşağın pampersi açılanda natəmizlik, üfünət iyindən dayanmaq olmurdu.
Səhəri günü uşağı baxçaya göndərməkdən imtina etdim. Baxçaya yaxınlaşıb etiraz etdim, uşaqın vaxtı-vaxtında yuyulması ilə bağlı sübutlərı istədim. Mən ailə üzvülərimlə getmişdim, bizə hörmətsizlik edib otaqdan çıxardılar. Direktor Səbinə xanım bacımı təhqir etdi, onun köməkçisi bizə səviyyəsiz və mədəniyyətsiz kimi ifadələr işlədirdi.
Bu barədə hüquq-muhafizə orqanlarına şikayət etdim, bütün problemləri şikayətimdə bildirdim. Nə məndən alınan pulları qaytardılar, nə də dəymiş ziyanı. 345 manat bir ödəmişəm, 450 manatda bir. Bunun müqabilində mənə heç bir çek verilməyib. Sadə bir kağız verilib, orada da ad soyadım yazılıb.
Onlarda məndən şikayət edib, guya mən onları təhqir etmişəm. Amma mən o mədəniyyətin sahibi deyiləm ki, kimisə təhqir edim. Mən buradan valideynlərə səslənirəm: Əziz valideyinlər, əksəriyyətiniz işlədiyiniz üçün baxçada uşağa baxmağa zaman və vaxtınız olmur.
Xüsusilə "Balım Uşaq Baxçası"da olan uşaq valdeyinləri, çalışın uşaqlarınızı orada nəzarətdə saxlayın, ehtiyatlı olsun. Onlar pul alırlar amma uşağa baxmırlar. Mənim pulumun arxasına keçdilər, heç bir yer buna əhmiyyət vermədi. Uşağımı o baxçadan çıxarmışam, mənim ödənişimi qaytarmadılar.
Deyirlər get, hara deyirsən de, ödəniş etməyəcəyik. Mən də bunu sosiallaşdırmaq qərarına gəldim.
Daha ətrafı videoreportajda: