“Azərenerji” ASC-nin Korporativ Etika Qaydaları ilə Üzeyir Yusifovun əməlləri nə dərəcədə üst-üstə düşür-İLGİNC FAKTLAR
“Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin tabeliyində Enerji İstehsalı Operatorunun İstilik Avadanlıqları İstismarı və Təmiri Xidməti İdarəsi var. Sözügedən İdarənin əsas vəzifəsi “Azərenerji” ASC-nin balansında olan bütün obyektlərin təmir-tikinti işlərinə nəzarət etməkdir. Xidmət İdarəsinin rəisi Yusifov Üzeyir Milan oğludur.
Qeyd edək ki, Üzeyir Yusifov 2000-ci ilə qədər “Azərenerji” ASC-nin Xüsusi Təkmilləşdirmə Quraşdırma Mərkəzinə rəhbərlik etdiyi dövrdə DRES-lərin təmir işlərinə baxdığı zaman dövlət əmlakının külli miqdarda mənimsəmə faktı üzrə barəsində CM-nin 179.3.2 maddəsi üzrə cinayət işi başlanmış və həbs edilmişdir. Üç illik həbasxana həyatından sonra, yəni 2003-cü ildə dövlət büdcəsinə vurduğu 10 milyon manat ziyanı (o vaxtın kursuna görə) vəsaiti formal “ödədikdən” sonra, yəni himayədarlarının köməkliyi sayəsində azadlığa çıxmışdır (lakin faktiki olaraq dövlət büdcəsinə ödəmə haqqında heç bir sənəd olmamışdır).
Məhkumluq həyatını başa vurduqdan sonra Üzeyir Yusifov Gəncə şəhərindəki zavodların birində işə düzəlmiş, 2018-ci ildə Baba Rzayevin (əslində isə həmyerlisi, “Azərenerji” ASC-nin vitse-prezidenti Ziyəddin Quliyevin)” sayəsində Azərenerji” ASC-nin Enerji İstehsalı Operatoruun İstilik Avadanlıqları İstismarı və Təmiri Xidməti İdarəsində rəis vəzifəsinə gətirilmişdir.
Qeyd etdiyimiz kimi Xidmət İdarəsinin əsas funksiyası “Azərenerji” ASC-nin balansında olan bütün obyektlərin təmir-tikinti işlərinə nəzarət etməkdir. Məlum olduğu kimi son illər Azərbaycanın enerji sektorunda bir çox mühüm layihələr həyata keçirilir və dövlətimiz tərəfindən bu məqsədlərlə yüz milyonlarla manat vəsait ayrılır.
Məlum olduğu kimi Mingəçevirdəki “Azərbaycan” İES-in ərazisində “Azərenerji” tərəfindən əlavə 1280 MVt istehsal gücündə yeni elektrik stansiyası yaradılır. 2023-cü ilin fevralın 13-də Bakıda, “Gülüstan” sarayında müstəqillik dövrünün 1280 MVt gücündə ən böyük İstilik Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimində Prezident İlham Əliyev bildirmişdi ki, “İllər keçdikcə istənilən infrastruktur köhnəlir, o cümlədən Mingəçevir Elektrik Stansiyasının yenidən qurulması prioritet məsələlərdən biri idi və mənim göstərişimlə 2018-ci ildə stansiyanın tamamilə yenidən qurulması prosesi başlamışdır”.
Qeyd edək ki, yeni elektrik stansiyasınıın 2025-ci ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulur və tikinti prosesini İtaliya və Çin şirkəti ilə bərabər ixtisaslaşmış yerli şirkət həyata keçirəcək. Redaksiyamıza verilən məlumata görə 2024-cü ilin dekabrında yeni elektrik stansiyasınıın sınağı keçirilib. Bu zaman Üzeyir Yusifovun rəhbərlik etdiyi Enerji İstehsalı Operatoruun İstilik Avadanlıqları İstismarı və Təmiri Xidməti İdarəsinin üzərinə düşən öhdəlikləri layiqincə yerinə yermədiyi bəlli olub. Prezident İlham Əliyevin də iştirakı ilə açılışı yanvarda baş tutmalı olan stansiyanın açılışı aprelə qədər uzadılıb.
Buna səbəb Baba Rzayevin sayəsində vəzifəyə gətirilmiş Üzeyir Yusifovun rəhbərlik etdiyi qurumun yeni elektrik stansiyasının tikintisi zamanı üzərinə düşən öhdəlikləri layiqincə yerinə yetirə bilməməsi olub. Bu olayı isə yuxarı dairələr narazılıqla qarşılayıblar. Göründüyü kimi Üzeyir Yusifovun idarəsi “Azərenerji” ASC-nin balansında olan bütün obyektlərin təmir –tikinti işlərinə nəzarət etmək funksiyasını layiqincə yerinə yetirə bilməmişdir. Amma dəstəsi ilə birlikdə dövlət büdcəsinə külli-miqdarda ziyan vurmaqda davam edir, özünə və ətrafına dəyəri yüz minlərlə ölçülən əmlaklar alır.
Qeyd edək ki, Aktualinfo.org bir müddət əvvəl “Azərenerji” ASC Enerji İstehsalı Operatoruun İstilik Avadanlıqları İstismarı və Təmiri Xidməti İdarəsində rəhbərliyə başladıqdan sonra Üzeyir Yusifovun əldə etdiyi milyonlarla manat dəyəri olan daşınmaz əmlaklarla bağlı məlumat yaymışdı. Verilən ən son məlumatlarda isə onun yeni əmlaklarının bir neçəsinin fotosu göndərilib və Üzeyir Yusifovun 2015-ci ilə qədər ailəsi ilə birlikdə yaşadığı Sabunçu rayonu 3 saylı xəstəxananın yanındakı köhnə binadakı 2 otaqlı təmirsiz evlə müqayisə edilir.
Üzeyir Yusifovun 2018-ci ildən əvvəl və sonra sahib olduğu əmlakların siyahısını bir daha diqqətinizə çatdırırıq.
Bakı şəhəri, Səbayıl rayonu, Xəqani küçəsi , ev 26/32, mən., 53-də Masallı sakini Orduxandan aldığı və dəyəri 280 000 manat olan 4 otaqlı mənzil,
Bakının Nəsimi rayonu, 28 May küçəsi, 33-də sabiq deputat Elxan Süleymanovun oğlundan 440 000 manata aldığı 4 otaqlı, 165 kv.m sahəsi olan təmirli mənzili,
Bakının Binəqədi rayonu, Novxanı qəsəbəsində, RES TİME restoranını dönəndən 300 m içəridə, transformatorun yanında dəyəri 500 000 mant olan iki mərtəbəli villası,
Mingəçevir şəhəri, Maqomayev küçəsi 18/18-də yerləşən küçənin sağ və solundakı 12 mərtəbəli binalarda, 115 kv m sahəsi olan 3 otaqlı mənzillər.