Əlil qadına qarşı dələduzluq və 14 saylı natariusun şübhəli rolu: vətəndaşın hüquqları necə pozuldu?
15-11-2024, 14:10
Son zamanlar ölkəmizdə vətəndaşlara qarşı müxtəlif növ dələduzluq hallarına rast gəlinir. Xüsusilə həssas qruplara, o cümlədən əlil şəxslərə qarşı törədilən bu cür cinayət əməlləri cəmiyyətin narahatlığını artırır. Bu məqalədə, Taldh Hüseynov adlı şəxsin bir əlil qadına qarşı etdiyi dələduzluq və 14 saylı natariusun bu işdə şübhəli rolu barədə geniş məlumat veriləcək.
Əlil qadın ev almaq məqsədilə müəyyən miqdarda pul ödəyərək əmlak sahibi olmaq istəyib. Ancaq Taleh Hüseynovun və onunla əlbir olduğu iddia edilən 14 saylı natarius əməkdaşının iştirakı ilə bu proses dələduzluğa çevrilib. Əldə edilən məlumatlara görə, natarius əməkdaşı vətəndaşın ev almaq üçün ödədiyi pulu rəsmi sənədlərdə "borc" kimi qeyd edib. Bu isə vətəndaşın hüquqlarının pozulmasına, eyni zamanda mülki məsələnin hüquqi baxımdan problemli hala gəlməsinə səbəb olub.
Cinayət Əməli Necə Həyata Keçirilib?
Qadının hüquqları pozularkən prosesin natarius tərəfindən təsdiqlənməsi, bu işin hüquqi sistemin içərisində həyata keçirildiyini göstərir. Hüquqi sənədlərdə vətəndaşın ödədiyi pulun "borc" kimi rəsmiləşdirilməsi, sonradan ödənişi sübut etməyi çətinləşdirərək onu hüquqi çıxılmaz vəziyyətə salıb. Məhz bu cür fırıldaqçılıq hallarının natariuslar vasitəsilə həyata keçirilməsi, qanunlara etimadı sarsıdır və dövlət nəzarət orqanlarının məsuliyyətini artırır.
Hüquqşünasların Mövqeyi:
Hüquqşünasların fikrincə, bu cür hallarda vətəndaşların hüquqlarını qorumaq üçün mütləq hüquqi məsləhət almaq və aidiyyəti orqanlara şikayət etmək vacibdir. Hüquq mütəxəssisləri vurğulayırlar ki, natarius tərəfindən qanunsuz əməl baş veribsə, bu, həmin natariusun fəaliyyətinə xitam verilməsinə və cəza tədbirlərinin görülməsinə səbəb ola bilər.
Vətəndaş Nə Etməlidir?
Bu cür hallara qarşı mübarizə aparmaq üçün vətəndaşlara aşağıdakı addımları atmaq tövsiyə olunur:
1. Sənədlərin Toplanması: Ödəniş qəbzləri, müqavilələr və digər rəsmi sənədləri toplayaraq hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim etmək.
2. Hüquqi Məsləhət Almaq: Peşəkar vəkillərlə əlaqə saxlayaraq işin hüquqi həll yollarını araşdırmaq.
3. Şikayət Ərizəsi Yazmaq: Dələduzluq barədə polis və ya prokurorluğa rəsmi şikayət ərizəsi təqdim etmək.
4. Natarius Fəaliyyətinə Nəzarət Orqanlarına Müraciət: Natariusların fəaliyyətinə nəzarət edən dövlət orqanlarına (Məsələn, Ədliyyə Nazirliyi) müraciət etmək və natariusun qanunsuz fəaliyyətini araşdırmağı tələb etmək.
Nəticə:
Bu hadisə bir daha göstərir ki, vətəndaşların hüquqlarını qorumaq üçün hüquqi sistemin şəffaf və dürüst işləməsi vacibdir. Həmçinin natariuslar kimi hüquqi şəxslərin qanuna zidd hərəkətlərinin qarşısının alınması, vətəndaşların əmlak hüquqlarının qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu işlə bağlı hüquqi proseslər davam edir və ümid edirik ki, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən ədalətli qərar veriləcək.
Oxşar hallara qarşı mübarizə aparmaq və maarifləndirmək üçün vətəndaşlarımıza daha çox diqqət yetirilməlidir.
Məsələ ilə bağlı qarşı tərəfləri dinləməyə hazırıq.