Özünü mediada təriflədən Arximandrit Aleksi (Nikonorov) Patriarx Kirill tərəfindən Bakıdan QOVULDU RƏSMİ MƏLUMAT
Keçən yazımızda şəxslə bağlı geniş məlumat dərc etmişdik. Məqaləmizdə şəxsin Azərbaycan xalqının əzəli düşməni olan ermənilərlə sıx münasibətlərinin varlığından söz açsaqda buna əhəmiyyət verilmədi. Lakin dəfələrlə Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillə ünvanladığımız məqaləmiz və şikayətçilərin etdiyi müraciətlər nəhayətki nəticəsin göstərdi. Rəhbərlik şəxsin Azərbaycan və Azərbaycanla Rusiya arasında yarada biləcəyi konfliktləri nəzərə alaraqdan Arximandrit Aleksi (Nikonorov) tutduğu vəzifədən azad edərək İtalyaya geri göndərdi. Şəxsin idarəçilik prinsiplərinə yiyələnə bilməməsi və digər hallarının yəni xalqların Milli dəyərlərinə toxunulması göz önündə olduğundan Bakı yeparxiyasının ruhanisi vəzifəsinə layiq olmadığı qərarı qəbul edilmişdir. Burdan bir daha Azərbaycan xalqının iradəsinə hörmətlə yanaşan Patriarx Kirill cənablarına dərin təşəkürümüzü bildiririk.
Bakunews.az patriarchia.ru xəbər portalına istinadən xəbər verir ki, 2024-cü il martın 12-də Moskvanın Danilov monastırındakı Patriarxal və Sinodal iqamətgahında Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirill Rus Pravoslav Kilsəsinin Müqəddəs Sinodunun növbəti iclasına rəhbərlik etdi.
İclası giriş sözü ilə açan Rus Kilsəsinin Primatı Müqəddəs Sinodun üzvləri qarşısında çıxış edərək gündəliyi təqdim etdi.
Görüşdə iştirak edənlər:
Müqəddəs Sinodun daimi üzvləri: Kişinyov və Bütün Moldova mitropoliti Vladimir; Astana və Qazaxıstan mitropoliti Aleksandr, Qazaxıstan Respublikasında Metropolitan Dairəsinin rəhbəri; Daşkənd və Özbəkistan mitropoliti Vinsent, Orta Asiya Metropolitan Dairəsinin rəhbəri; Sankt-Peterburq və Ladoga Barsanuphius Metropoliti; Krutitski və Kolomna Metropoliti Pavel, Moskva Metropoliyasının Patriarxal Vikarı; Minsk və Zaslavski mitropoliti Benjamin, Bütün Belarus Patriarx Eksarxı; Volokolamsk mitropoliti Entoni, Xarici Kilsə Əlaqələri Departamentinin sədri; Qiyamət Böyükşəhər Qriqori, Moskva Patriarxlığının işləri üzrə menecer;
Müqəddəs Sinodun müvəqqəti üzvləri: yepiskop Belevski və Aleksinsky Seraphim; Vıborq və Priozersk Varnava yepiskopu; Alatyr və Poretsk yepiskopu Teodor; Rubtsovski və Aleisky Roman yepiskopu; Yeisk və Timaşevski Pavel yepiskopu.
12 марта 2024 года в Патриаршей и Синодальной резиденции в Даниловом монастыре в Москве Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл возглавил очередное заседание Священного Синода Русской Православной Церкви.
Открывая заседание, Предстоятель Русской Церкви обратился к членам Священного Синода со вступительным словом, в котором представил повестку дня.
В заседании принимают участие:
постоянные члены Священного Синода: митрополит Кишиневский и всея Молдовы Владимир; митрополит Астанайский и Казахстанский Александр, глава Митрополичьего округа в Республике Казахстан; митрополит Ташкентский и Узбекистанский Викентий, глава Среднеазиатского митрополичьего округа; митрополит Санкт-Петербургский и Ладожский Варсонофий; митрополит Крутицкий и Коломенский Павел, Патриарший наместник Московской митрополии; митрополит Минский и Заславский Вениамин, Патриарший экзарх всея Беларуси; митрополит Волоколамский Антоний, председатель Отдела внешних церковных связей; митрополит Воскресенский Григорий, управляющий делами Московской Патриархии;
временные члены Священного Синода: епископ Белевский и Алексинский Серафим; епископ Выборгский и Приозерский Варнава; епископ Алатырский и Порецкий Феодор; епископ Рубцовский и Алейский Роман; епископ Ейский и Тимашевский Павел.