Rohingya qaçqınları dənizdən bir aydan sonra İndoneziyaya çatacaqlar - FOTO
Yerli rəsmilərin dediyinə görə, onlarla Rohinca qaçqını - hamısı kişilər - mühərriki xarab taxta qayıqla İndoneziyanın qərbindəki çimərliyə sürükləniblər.
Onlar bir ay dənizdə qaldıqdan sonra ac və zəif kimi təsvir edilirlər. Ən azı üç kişi xəstəxanaya aparılıb.
Onların həftələr əvvəl dənizdə qalan ən azı 150 Rohincadan ibarət qrupun bir hissəsi olub-olmadığı bəlli deyil.
Rohincalar Myanmada (Birma) öz doğma yurdlarında təqib olunan etnik azlıqdır.
Yerli polis sözçüsü Vinardinin AFP xəbər agentliyinə verdiyi məlumata görə, göyərtəsində 57 nəfərin olduğu taxta qayıq bazar günü səhər Aceh əyalətinə enib.
"Qayığın mühərriki xarab olub və külək onu Aceh Besar [rayonu] nun Ladonq kəndində sahilə aparıb", - sözçü bildirib.
“Dedilər ki, bir aydır dənizdə drift edirlər”.
Yerli immiqrasiya rəsmisi AFP-yə bildirib ki, qaçqınlar müvəqqəti olaraq dövlət müəssisəsinə yerləşdiriləcək.
Digər KİV-in məlumatına görə, Açeyə 58 nəfər gəlib.
Miqrantların haradan getdiyi dərhal məlum deyil, baxmayaraq ki, bir çoxları Banqladeşdəki qaçqın düşərgələrində, təxminən 1,900 km məsafədə yaşayırlar.
Keçən həftə BMT Cənub-Şərqi Asiyada Andaman dənizi ətrafındakı ölkələri Banqladeşi tərk etdikdən sonra iki həftə elektriksiz qalan ən azı 150 Rohingya qaçqını daşıyan kiçik balıqçı gəmisinə yardım etməyə çağırdı.
Peyk telefonu ilə əlaqə saxlanılan qayıqda olan insanlar o zaman bildiriblər ki, çoxlu sayda sərnişin, o cümlədən uşaqlar ölüb. Dedilər ki, ərzaq və su ehtiyatı tükənib.
Bazar günü BMT balıqçı qayığının batmış ola biləcəyindən qorxduğunu bildirib.
Bir çox Rohinca müsəlmanı Myanma ordusunun başlatdığı soyqırım kampaniyasından qaçmaq üçün 2017-ci ildə Banqladeşə qaçıb.
Onlar son aylarda Banqladeşin cənubundakı dolu qaçqın düşərgələrindən, ilin bu vaxtında, bölgədə musson keçdikdən sonra yüksək riskli dəniz səyahətləri edərək qaçmağa çalışırlar.
Onların sayı düşərgələrdəki şəraitin pisləşməsi səbəbindən artıb, hələ də Myanmada olan daha çox Rohinca da keçən il hərbi çevrilişdən sonra oranı tərk etməyə çalışır.