Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı bayram tədbiri təşkil olunub
26-12-2022, 12:23
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı bayram videokonfransı təşkil edib.
Komitə sədri Fuad Muradov 63 ölkədən 500-ə yaxın soydaşımızın qatıldığı videokonfransı açıq elan etdikdən sonra torpaqlarımızın azadlığı və bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Daha sonra Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
Komitə sədri xaricdə yaşayan soydaşlarımızı bayram münasibətilə təbrik edib, Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilmiş V (Zəfər) Qurultayındakı tövsiyələri əsasında diaspor quruculuğu sahəsində başlanan yeni və mühüm mərhələdən danışıb. Xaricdəki icmalarımızın qarşısında dayanan hədəf və vəzifələrə diqqət cəlb edilib, qalib Vətənimizin adının yüksək səviyyədə təmsil olunması naminə fədakar xidmətlər göstərən diasporumuza minnətdarlıq ifadə olunub.
Azərbaycan diasporunun 2022-ci ildəki fəaliyyətini əks etdirən videohesabat təqdim olunub.
Soydaşlarımız Prezident İlham Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edib, dünya azərbaycanlılarına daim həssas münasibət və qayğı göstərən dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın və onun ali siyasi rəhbərliyinin yanında olduqlarını bəyan ediblər.
Görüşdə diasporumuzun koordinasiyalı fəaliyyət imkanlarının genişləndiyi barədə danışılıb, yeni ildəki hədəflər dilə gətirilib. Konfrans iştirakçıları qeyd ediblər ki, bu qədər soydaşımızın iştirakı ilə görüşlərin təşkil olunmasının ənənəyə çevrilməsi onların əlaqələrinin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır və daha sıx birləşmələrinə ciddi təkan verir.
Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliğinə, Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verilən mühüm töhfələrə, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafındakı səmərəli işinə görə bir qrup diaspor üzvü “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı ilə təltif olunub.
Soydaşlarımızın hazırladıqları müxtəlif musiqi nömrələrinin, “Həmrəylik” videoçarxının təqdim olunduğu konfrans “Diaspor Marşı”nın sədaları altında yekunlaşıb.
______________________________________________________________________________
По случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года организовано праздничное мероприятие под названием “Будем едины и солидарны!”
Государственный комитет по работе с диаспорой организовал по случаю 31 декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года праздничную видеоконференцию под названием “Будем едины и солидарны!”.
После того, как председатель комитета Фуад Мурадов объявил видеоконференцию с участием около 500 наших соотечественников из 63 стран открытой, была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за освобождение и целостность наших земель.
Затем прозвучал государственный гимн Азербайджана.
Председатель комитета поздравил наших соотечественников, проживающих за рубежом, с праздником, коснулся нового и важного этапа в области диаспорского строительства, начавшегося в соответствии с рекомендациями Президента Ильхама Алиева на состоявшемся в Шуше V Съезде Победы азербайджанцев мира. Было привлечено внимание к целям и задачам, стоящим перед нашими общинами за рубежом, выражена признательность диаспоре, которой принадлежат самоотверженные заслуги в деле представления нашей победоносной Родины на высоком уровне.
Представлен видеоотчет, отражающий деятельность азербайджанской диаспоры в 2022 году.
Наши соотечественники поздравили Президента Ильхама Алиева с днем рождения, поблагодарили главу государства, постоянно проявляющего чуткое отношение к азербайджанцам мира и заботу о них, заявили, что всегда находятся рядом с Азербайджаном и его высшим политическим руководством.
На встрече говорилось о расширении возможностей координированной деятельности нашей диаспоры, были намечены цели в новом году. Участники конференции отметили, что организация встреч с участием такого количества наших соотечественников стала традицией, что представляет особое значение с точки зрения развития их связей и придает серьезный импульс более тесному сплочению.
За пропаганду азербайджанского языка и культуры в зарубежных странах, важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры, плодотворную работу в области развития двусторонних и многосторонних связей нашей страны на международной арене группа членов диаспоры была награждена медалью “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Конференция, на которой были представлены подготовленные нашими соотечественниками различные музыкальные номера, видеоролик “Солидарность”, завершилась под звуки “Марша диаспоры”.