İntim və dəhşətli ifşalarla dolu: Hitlerin ingilis sevgilisinin gizli gündəliyi tapıldı
Britaniyada Adolf Hitlerə qeyri-adi dərəcədə yaxın olan aristokrat Unity Mitfordun əvvəllər məlum olmayan gündəlikləri nəşr olunub.
BakuNews.az Sfera.az-a istinadla bildirir ki, tədqiqatçılar Hitlerin britaniyalı sevgilisi Unity Mitfordun əvvəllər məlum olmayan gündəliyini aşkar ediblər. Aristokrat fürerlə keçirdiyi bütün 139 görüşdən bəhs edir.
Qeydlər 1935-1939-cu illəri əhatə edir.
Yüksək cəmiyyətdən olan gənc gözəllik sirlərini, əvvəllər İkinci Dünya Müharibəsindən beş il əvvəl itirilmiş hesab edilən gündəlikdə bəhs edir. Qeyd edildiyi kimi, zərif dəst-xətti ilə Unity Mitford Hitler haqqında həvəslə danışır, onu yalnız fürer və ya “O” adlandırır.
O, özündən 25 yaş böyük bir nasistə o qədər aşık olub ki, 20 yaşında Münhenə köçüb və tezliklə nasistlərin yaxın ətrafına daxil olub.
Unity 1935-ci il fevralın 9-da Hitlerlə ilk tanış olarkən onu restoranda masaya dəvət etməsini "Həyatımın ən gözəl günü" olaraq yazıb.
Gündəlik Hitler və onun sirdaşı olmuş ingilis qadını haqqında intim və dəhşətli ifşalarla doludur. Unity Fürerlə görüşlərini vurğulayaraq, təfərrüatları yalnız qırmızı mürəkkəblə qeyd edib.
Onun qara dəri ilə cildlənmiş gündəliyindəki son qeyd 1 sentyabr 1939-cu il, Almaniyanın Polşanı işğal etdiyi gündür. Unity vətəni ilə faşist Almaniyası arasında müharibə ehtimalından o qədər üzülüb ki, başına atəş açaraq intihara cəhd edib, lakin sağ qalıb. Qadın Britaniyaya qayıdıb və 1948-ci ildə orada 33 yaşında vəfat edib.
İtirilmiş gündəlik jurnalistlər və redaktorların ciddi araşdırmaları sayəsində 86 ildən sonra ictimaiyyət üçün əlçatan olub. Bundan əvvəl xatirələrin saxta olmadığına əmin olmaq üçün dəst-xətt, mürəkkəb və kağız üzərində silsilə yoxlamalar aparılıb.