Azərin "TəKəR" şousundan əldə edilən gəlirdən vergi ödənilibmi?
3-02-2023, 20:51
Bir müddətdir ki Azər "TəKəR" şounu Tiktok platformasında yayımını təşkil edib. Bu teleşounun iştirakçılarına baxdıqda cəmiyyəti bütün qəbul edilməyən şəxslərini bir məkana cəm ediblər. Azərin planı göründüyü qədər topluma bu şəxsləri qəbul etdirmək və bunların yaxşı sima olaraq mükəməl birisi kimi tanıtmaqa sanki yönəlmiş planlı adımlardır.
Bu gün cəmiyyəti korlanmasına aparıb çıxaran yayım platformaları millətin bəzi təbəqələrini təhsildən işləməkdən uzaq salaraq yayımçı kimi qazanc əldə etməyə sövq edirlər. Bir növ gəncliyimiz elm və mədəniyyətdən tamamilə uzaqlaşır. Bundan əlavə olaraq zəhmətsiz qazanca sürüklənir. Bu isə insanlığın cinayətə qanunsuzluğa meylini artırır desək yəqin ki yanılmarıq. Lakin cəmiyyət bu deyil cəmiyyət alın təri ilə qazancdan uzaq salınmaq yoluna sövq edilməsi davam etdirilir. Bu kənar qüvələrin millətin kimliyinin əlindən alınmasını rahat şəkildə təmin etməkdir.
Ölkə qanunlarına görə hesaba yığılan və ictimai oynanılan yarışlara toplanan vəsaitin dövlət vergisi müəyyən edilib. Kanustutisiyanın tələblərinə uyğun olaraq keçirilən oyunlardan maddi vəsaitlər toplanıldığı halda bunların vergisi mütləq şəkildə vergilər nazirliyinə ödənilməlidir. lakin neçə müddətdir yayımlanan şounun 27.000 manat vəsait toplanması xəbəri yayıldı. Şouda bu puldan 10.000 manatı uduşa qoyulan avtomobilin qiymətidir. Bəs yığılan pulun 17.000 manatın aqibəti barədə məlumat verilməyib. Efir vasitəsi ilə əlli don geyindirilən xərclərin aqibəti bəli deyil. Bu "TəKəR" şousununda vəsaitinin aqibəti məlum olmayacağını düşünərək məsləyə aydınlıq gətirməyə çalışdıq. lakin bütün məlumatlar blok edilib. Heç cür məsələyə aydınlıq gətirə bilmədik.