Nəsimi rayonunda “Kargo Şamil”in qanunsuz əməlləri? – Sakinlər narazıdır, icra hakimiyyəti susur VİDEOFAKT
Bakunews.az-a daxil olan məlumata görə, Nəsimi rayonu, 2-ci mikrorayon, Hüseynbala Əliyev küçəsi, ev 11 ünvanında yaşayan sakinlər uzun müddətdir ki, sahibkar Şamil Heydərovun – ictimaiyyətdə “Kargo Şamil” kimi tanınan şəxsin – fəaliyyəti ilə bağlı ciddi narazılıqlar bildirirlər. Sakinlərin iddiasına görə, yaşadıqları binanın qarşısında yerləşən və uzun illər istirahət zonası, həyətyanı sahə kimi istifadə edilən ərazi qanunsuz şəkildə özəlləşdirilərək sahibkarın nəzarətinə keçib.
İlk öncə qeyd edək ki Şamil Heydərov kimdir?!. Bir dönəm sosial media üzərindəndə əldə edilə bilən məlukatlarda şəxsin barəsində yetəri qədər ciddi ittihamlara həta bu günə qədər təkzib edilməyən məlumatlara rast gəlmək mümkündür.
"Şamil Heydərov yəni "Kargo" Şamil kimdir?
- Şamil Heydərov “Altis Group of Companies” şirkətlər qrupunun qurucusu və rəhbəri kimi təqdim olunur.
- Onun adı həmçinin “Altis” və “Altec” MMC-lərlə bağlı maliyyə dəyişikliklərində qeyd olunur — məsələn, nizamnamə kapitalının azaldılması qərarları yayımlanıb.
- Bəzi mənbələrdə “Karqo Şamil” adı ilə fəaliyyət göstərdiyi, yükdaşıma, brokerçilik və gömrük biznesində geniş şəbəkəyə malik olduğu iddia edilir.
İddialar və mediada hallanan şübhələr
1. Gizli broker şirkətlər vasitəsilə vergidən yayınma: Mənbələr bildirir ki, Şamil Heydərov broker adları altında yaradılmış şirkətlər vasitəsilə malları həmin şirkətlərin adına yönləndirir və vergiləri azaldır.
2. Tikinti və biznes yatırımları: Heydərovunətməkdə olduğu sahələr arasında tikinti biznesi də yer alır. Mətbuatda onun Binəqədi şossesi yaxınlığında tikinti obyektləri, şüşə-plastmas zavodları və torpaq sahələri ilə bağlı layihələri olduğu iddia olunur.
3. İpoteka və mənzillərin sənədləşdirilməsi üzərində iddialar:
Bir mənbə iddia edir ki, Şamil Heydərov ucuz qiymətlə satılması nəzərdə tutulan bir neçə mənzili ipoteka oyunları yolu ilə daha bahalı qiymətə sənədləşdirərək mənfəət əldə edib.
4. Gömrük və idxal fəaliyyətlərində sui-istifadə: Bəzi mənbələr onun şirkətlərinin həyata keçirdiyi idxal proseslərində gömrük bəyannamələrində saxtakarlıqlara yol verildiyini iddia edirlər.
5. Mətbuat təzyiqi və təkziblər: Şamil Heydərov öz ünvanına yayılan bəzi tənqidi xəbərlərə qarşı hüquqi mübarizə apardığını bəyan edib. O, əsassız iddiaları təxribat sayır və məhkəməyə müraciət etdiyini bildirib.
1. m.marja.az: m.marja.az/public/69217/altis-group-of-co0mpaniesin-qurucusu-ve-reheberi-samil-heyderov-sehid-ailelerine-yardim-edib?utm_source=chatgpt.com
2. hit.az: hit.az/az/ekonomiks/276664/meshur-is-adaminin-bu-sirketlerdeki-payi-1-milyon-manat-azaldilib/?utm_source=chatgpt.com
3. Yenixeber.org - Oxu, xəbərin olsun: yenixeber.org/arasdirma/108912-ramiz-mehdiyevin-gomrukdek-adam-karqo-samil-nece-olur-ki-meydan-sulayir-.html?utm_source=chatgpt.com
4. Məhəmməd Ərsoyun BLOQU: dia-az.info/5/355159-karqo-shamilin-ipoteka-oyunu.html?utm_source=chatgpt.com
5. aktual.az: aktual.az/taninmis-is-adami-ictimaiyyete-mraciet-etdi-onlarla-huquqi-mustevide-mubarize-aparacaam/?utm_source=chatgpt.com "
Məlumata görə, əvvəllər açıq kinoteatr olan bu ərazi hazırda hasarlanaraq kommersiya məqsədilə istifadə edilir. Daha da təəccüblüsü odur ki, sakinlər həmin ərazidə abadlıq işləri aparmaq istədikdə Mənzil Kommunal Təsərrüfat Birliyinin (MKTB) əməkdaşı Zakir adlı şəxs əraziyə gələrək onlara bildirib ki, “bura artıq ‘Kargo Şamil’ə məxsusdur” və abadlıq icazəsi verilmir.
Sakinlər bildirirlər ki, bu təkcə onların həyətində baş verən ilk hadisə deyil. Son illər Nəsimi rayonunda bu cür hallar mütəmadi xarakter alıb – yəni ictimai ərazilərin, yol keçidlərinin, istirahət zonalarının, hətta keçmiş kinoteatr sahələrinin “sənədi var” adı altında iş adamlarına verilməsi adi hala çevrilib.
Hazırda sual olunur: Bu ərazi hansı əsasla özəlləşdirilib? Tikinti və qazıntı işləri aparmaq üçün mütləq şəkildə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin icazəsi tələb olunur. Əgər bu sənədlər sonradan əldə edilibsə – hansı qanunvericiliyə əsasən? Köhnə tarixə rəsmiləşdirilibsə – bu, hansı saxtalaşdırmalara yol açıb?
Sakinlər artıq rəsmi qurumlara şikayətlər göndərib və tələb edirlər ki, Hüseynbala Əliyev küçəsi, ev 11 ünvanındakı ictimai ərazinin qanuni statusu araşdırılsın və “Kargo Şamil”in fəaliyyəti ilə bağlı hüquqi tədbirlər görülsün.
Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətindən məsələyə münasibət öyrənmək cəhdimiz, təəssüf ki, nəticə vermədi. Lakin Bakunews.az olaraq bildiririk ki, istənilən tərəfin – o cümlədən Şamil Heydərovun və digər qurumların bu məsələyə münasibətini dərc etməyə hazırıq.