Yevlaxda təhsil adına biabırçılıqlar... - İTTİHAM VAR...
Yevlax rayon Xaldan kənd kompleks tam orta məktəbində direktorluğa təyin olunmuş Yusifzadə Günel Şamo qızı məktəbə direktor təyin olunduğu vaxtdan özbaşınalıqları, etdiyi haqsızlıqlar, qanunsuzluqlarla diqqəti cəlb edir. 5 ildir direktor təyin edilən Günel xanım bütün müəllimləri zorakılığa məruz qoyur.
Məktəbdə etik davranış qaydalarına riayət etmir, bütün mobbinq və bullinq hallarını həyata keçirdir. "Burda mənəm, Bağdadda kor xəlifə" devizi ilə məktəbi idarə edir. Adamım da var, pulum da var- deyərək bütün müəllimlərə hədə - qorxu gələrək öz bildiyini edir. Etdiyi qanunsuzluqları şikayət etsələr də, heç bir nəticəsi yoxdur. Daha da hiddətlənən müəllim daha çox öz" gücünü" göstərməyə çalışır.
Keçən tədris ilində və bu il də 11-ci sinif şagirdlərini aylığa çıxarır, hər şagirddən 200 manat alaraq dərsə gəlməmələrinə göz yumur. Üstəlik müəllimləri məcbur edir ki, üzlərini görmədikləri bu şagirdlərə 5 qiymətini yazsınlar.
Öz oğlu Yusifzadə Toğrulun adını məktəbə yazdırıb və müəllimlərdən ona 5 qiymət yazmasını tələb etmişdir. Qiymət yazmaq istəməyən müəllimlər isə direktorun hər cür zorakılığına məruz qalıblar. 2 il müddətində dərsə gəlməyən oğluna saxta attestat verərək qiymətlərin hamısına 5 yazdırıb, üstəlik qiymət yazmayan müəllimlərin əvəzinə də oğluna qiyməti özü yazıb. və biz görmədiyimiz şagirdə qiymət yazmadığımız üçün bizi təhqir edir , hədəliyir , şiddətli töhmət verəcəyini və işdən çıxaracığını bildirir .
Hazırda da dərsə gəlməyən, adı jurnalda olan, müəllimlərin heç üzlərini görmədikləri şagirdlərə buraxılışa görə yüksək qiymət yazmalarını tələb edir, sözünə baxmayan müəllimlərə isə hədə-qorxu gəlir, şiddətli töhmət verəcəyini, işdən çıxartdırmaq üçün hər yola əl atacağını bildirir.
Müəllimlərə göstərdiyi psixoloji şiddət həqiqətən insanda ikrah hissi yaradır. Belə bir insanın məktəb idarə etməsi, təhsilin başında durması gülünc haldır. Hər vəziyyəti pula çevirib qanunsuzluq edir. Məzuniyyətə çıxan müəllimin də yerini də vakansiyaya çıxarmır. Şagirdlərin yanında müəllimləri alçaldır, ləyaqətini alçaldır, şəxsiyyətini heçə sayır.
Bunlardan birində də məzuniyyətdə olan müəllimin yerini vakansiyaya çıxartmaq üçün dogər iş yoldaşlarının könüllü surətdə həmin müəllimin dərslərini tam ödənişsiz keçəcəyinə dair ərizə yazmalarını istəyir. Müəllimlər isə yoxlama gələr, işdən çıxardılarıq qorxusuyla, qanunsuzluğa ortaq olmaq istəməyərək həm də artıq dərs yükünə məruz qalmamaq üçün qəbul etməyiblər. Bunun üstündə təhsilin "Monarxiya" olduğunu xatırladıb. "Mən dedimsə, bir nəfər kimi hamınız onu etməlisiniz. Siz kimsiniz ki, sizin fikrinizi soruşam. Əmrlərimi yerinə yetirməyə məcbursunuz! "-ifadələri ilə müəllimləri danlamış, daha sonra ağıza alınmaz təhqirlər, alçaldıcı ifadələr, hətta daha da irəli gedərək namusa, qeyrətə ləkə salacaq şərlər, böhtanlar işləmişdir. Bu təhqirə dözməyib şikayət edən işçilərə, ərizə yazanlara da heç bir müsbət geri dönüş edilməmişdir.
Bu tədris ilində Yevlax rayon Prokurorluğunun dəvəti ilə Maliyyə Nazirliyinin yoxlamaları bir ay müddətində məktəbdə yoxlamalar apararkən direktorun külli miqdarda Dövlət Əmlakını mənimsəmə faktını aşkar etdilər . Buna baxmayaraq direktor öz qanunsuz işlərindən əl çəkmir, özbaşınalıqlarına davam edir. Hətta bir şəhid bacısı olan Məmmədova Tünzalə müəllimin dərsini əlindən alıb, onada hədə qorxu gəlməkdən çəkinmir .
Psixoloji şiddəti o hala gəlmişdir ki, kim ki ona yaıtaqlıq etmir, ya da etdiklərini, əmrlərini dərhal yerinə yetirmir, onlarla DANIŞMAQ QADAĞASI qoyub. Hansı müəllim həmin qaralanmış müəllimlə danışsa, onu işdən çıxaracam. İnsanlara bu qədər qul kimi, nökər kimi yanaşmaq həqiqətən ağlasığmazdır.
Aidiyyatı qurumların bu işlə məşğul olmasını tələb edirik.