Bağlı qalan sirrlər ədalətsiz HÖKMün verdiyi fəsadlar
Bir müddət əvvəl "Merac" Holding İdarə heyətinin sədrinin müəmmalı həbsi ilə bağlı məqaləmiz dərc edilmişdi. Məsələ ilə bağlı uzun müddətdir araşdırmalarımızdan yeni məlumatlar əldə edə bildik. Belə ki, Merac Holding idarə heyətinin sədrinin həbsinin qaranlıq məqamlarını gün üzünə çıxarmaqdayıq. 9 il əvvəl baş vermiş həbs niyə məhkəmə zalından kənarda müzakirələri belə qadağan edilib.
Amma iki gün bundan öncə "Xacmaz Tv" adlı sosial şəbəkədə edilən paylaşım çox maraqlara səbəb oldu. İllər sonra hamıya naməlum qalmış videolar kimlər tərəfindən yenidən gündəmə gətirilir. Belə ki, bizim dərc etdiyimiz məqalə göründüyü qədər bir çox maraqlı şəxsləri hərəkətə keçiribdir. Həmin cinayət işində bir çox vəzifəli şəxslərin adının keçməsinə baxmayaraq həbs edilən yalnız bir nəfər oldu. Bu günə qədərdə şəxsin ölüsündən dirisindən xəbər yoxdur. Bəs həbs edilmiş şəxsi harda hansı şəraitdə saxlanılması çox maraqlı məqamların ortaya çıxmasına səbəb olcaq.
bakunews.az-un əldə etdiyi ən son məlumata görə, holding sədrinin səhhəti heçdə qənaətbəxş deyil. Onun yaxınlarından məlumatları dəqiqləşdirmək istəməyimizə baxmayaraq, yaxınları vəzifəli şəxslərin onlara verə biləcəyi zərərdən ehtiyat edərək S.Əliyevin və onun cinayət işi ilə bağlı bir kəlimə belə demək istəmirlər. Belə olduğu halda bugün "Xacmaz Tv" kimi bir sosial platformanın 9 il əvvəl baş vermiş cinayət işinin detallarından paylaşım etməsi kimlərin maraqların təmin etdiyi sualını yaratmaqdadır. Bu edilən paylaşım isə məhs məhkəmə sənədlərinin daxilindən çıxarış olduğu məlum məsələdir. Arxivdən bunu çıxarılmasın kimlər təmin edib buda bir sual doğurur. Bu suala isə S.Əliyev və ya həmin yüksək çinli məmurlar cavab vermək iqtidarındadır.Onuda bildirək ki həmin cinayət işində keçmiş Baş Prokuror Eldar Həsənovun qardaşı Ələkbər Həsənovun, Sulatanəli (Ağacan Abıyev köməkçisi olub), Çingiz Abbasov (məmur kirvəsi olaraq özünü tanıtmış şəxs) Təhsil Nazirliyinin, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin, Fövqaladə Hallar Nazirliyinin məmur və nazirliklərin statuslu nümayəndələri adlarının halanmasına baxmayaraq bu günə qədər susurlar. Çoxlu subut və möhtəbər dəlilərin olmasına baxmayaraq ədalət bərqərar edilmədi.
Buna səbəb isə bu şəxslərə qarşı məhkəmə sədrinə müəmmalı zənglər və tapşırıqların icrası əmri verilir. Bu isə həmin şəxslərin dindirilməsinin qarşısını aldığı kimi cinayət işinində daha bir müəmmalı hökmün verilməsinə gətirib çıxarmasına zəmin yaradıb. Milyonları yeyənlər azadlıqda yalnız sənətlərlə işləyib pula əli dəyməyənlər həbsdə illərin keçirir. Məhkəmə prosesi düzgün aparılmasına maniələr məhs ilk günlərdən başlanır. Hətta əldə etdiyimiz məlumatlarda qeyd edilirki, yuxarıda sadalanan məmur və nazirlik nümayəndələrinə, nümayəndəliyidə Ələkbər Həsənov edir. Həbsə alınan şəxslə durmadan görüşünə getmək onunla saatlarla danışmaq və onların adlarının açıqlanmaması üçün yüksək məbləğlər təklif edilir. Lakin şəxs törrətmədiyi və yemədiyi vəsaitin hesabatını verməkdən qaçmır. Məhkəmə zalında hər şeyi olduğu kimi danışır.
S.Əliyevin danışdıqlarına isə hər zaman olduğu kimi sifarişli işlərdə diqqət edilmir. S.Əliyevin vəkilləri nə qədər vəsadətlər subutlar təqdim etmələrinə baxmayaraq hakim etməli olduğu hazır ona verilmiş hökmü onun üzünə oxuyur. Apellyasiya Məhkəməsində keçirilən iclasda ilkin məhkəmə zamanı S.Əliyevin yazılı və şifahi verdiyi ifadələrinin protokolara əlavə edilmədiyi aydın olur. Bu isə yenədə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hansı yüksək çinli məmurdan çəkinərək şəxsin Konustitusiyada göstərilən hüquqlarınından onu məhrum etdiyi aşkar olur. Şəxsə özünə müdafiə Prezumisiyasından istifadəyə şərait yaradılmır. Şəxs ifadələrini yazılı və şifahi verməsinə baxmayaraq "ona əziyyət çəkib özünü yorma onsuzda məhkum ediləcəksən" deyilmir. Aparılan məhkəmə prosesi qanunlarla deyil teatr janrına uyğunlaşdırılır. İttiham edilən şəxsdə qanunun onu dinlədiyini subutlarına hüquqi qiymət veriləcəyin düşünür. Sonda isə fiasko nə qanun nə hüquq heç bir məhkəmə baxışında siz deməyin yox imiş.
Boğulanın son ümüdünün saman çöpündə olmasınıda əlindən alınması hökümdə 10 il azadlıqdan məhrum edilsin kəlməsi olur. İnsan tamamilə çökür. Ruhən mənəvi çökən insan ondan sonra ailəsi ilə belə danışacaq halda olmur. Məhkum həyatını xəstəliklərlə sadəcə mübarizə etməklə keçirir. Əldə etdiyimiz məlumata görə, S.Əliyevin son durumu 9 il əvvəl aldığı travmadan yaranan səhhətin deformasiyası bu gündə onunla yoldaşlıq edir. Məsələ bununlada bitmir. 2014-cü ildə həbs edilən holding sədri 2 il üç ay müddətindən sonra yəni 2016-cı ildə uzun sürən müzakirələrdən və gələn tapşırıqlardan sonra şəxsə 10 il hökm oxunur. Lakin bununla S.Əliyevdən şəxslər əlçəkmir. Həqiqətləri məhkəmə zalında danışdığına görə, Onu cəzasının üstə cəza olaraq mənəviyyatı ilə oynanılması Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin 2 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinin rəis müavini işləmiş Eldəniz Həziyevə sifariş edilir.
O gündən şəxsin hətta insan kimi yatması-durması konustitusion hüquqları tamamilə azadlığı kimi əlindən alınır. Şəxs 10 il azadlıqdan məhrum edilir və Ə.Həsənovun səyləri şəxsin insani dəyərlərdən tamam uzaqlaşdırılmasına gətirib çıxarır. Ə.Həsənovun bu məsələlərdə tək olmadığı, milyonları birgə mənimsədiyi şəxslərində dəstəyi ilə "daydayı" olmayan holding rəhbəri zülmə düçar qalır. Hər gün döyülmə, kars, işgəncə görməsi ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumatdan isə S.Əliyevə məxsus mülklərin E.Həziyev tərəfindən zorla mənimsənilməsidə ifadə edilib. Hələ bununla bitmir heçnə Eldəniz Həziyev tərəfindən şəxslə türmə daxilində narkotiklə bağlı ittiham irəli sürülür. Həyatı boyu narkotik vasitələrdən istifadə etməyən anlayışı olmadığı bir maddələrin ittihamı ilə üz-üzə qoyur. Uzun müddət kars şəraitində cəza çəkmək və ittihamın hansı tarixdə məhkəmənin baxışına veriləcəyin gözdədiyi halda S.Əliyevdən məcburi qaydada törətmədiyi əmələ görə yüksək məbləğ ödətdirdikdən sonra yenidən türmə içindək türmədən buraxılaraq zindan həyatına qaytarılır.
Əldə etdiyimiz məlumatlar bununla bitmir...
Araşdırmamız davam etdiyi kimi əldə edilən məlumatların təhlilinində bitməsindən sonra növbəti məqalələrin dərc ediləcəyi günü gözləyin.