Rusiya iqtisadiyyatını ayaqda saxlamaq üçün bu ölkənin qızılını talayır?
2-08-2022, 16:40
ABŞ mediası Rusiyanın Ukraynaya hücumundan sonra sarsılmış iqtisadiyyatını ayaqda saxlamaq üçün qaçaqmalçılıq yolu ilə qızıl daşıdığını yazır.
bakunews.az musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, qızıl qaçaqmalçılığı əməliyyatının Rusiyanın muzdlulardan ibarət xüsusi "Vaqner Qrupu" tərəfindən həyata keçirildiyi iddia edilir.
Aylardır Ukrayna ərazisini işğal edən Rusiya ordusu həm maddi, həm də mənəvi itkilər verib. Minlərlə əsgərin həlak olduğu müharibə Ukraynanın bir çox bölgəsində hələ də davam edir. Rusiya lideri Putinin geri addım atmaması və ordunun daim hücuma məruz qalması Rusiyanı iqtisadi cəhətdən çökdürür. Bir çox ölkənin embarqo tətbiqləri Rusiyaya, xüsusilə Ukraynanı işğal etdiyi üçün təsir edir.
Bu məqamda ABŞ-ın "CNN International" kanalından diqqətçəkən bir iddia gündəmə gəlib. Kanal bildirib ki, Rusiya ildə təxminən 40 ton Sudan qızılını talayır və bu qızılı Putinin muzdluları, xüsusi təyinatlı "Vaqner Qrupu" qaçaqmalçılıq yolu ilə aparır.
Daha sonra xəbərdə son 1,5 ildə Sudandan qaçaqmalçılıq yolu ilə 16 dəfə qızıl daşıyan təyyarələrin paytaxt Xartumdakı hava limanından havaya qalxdığı bildirilib. Sudan hakimiyyəti bəzən uçuşların qarşısını almaq istəsə də, Rusiyayönlü Sudan administrasiyası uçuşların həyata keçirilməsini təmin edib. Rusiyanın Ukraynaya hücumlarından sonra Qərbin tətbiq etdiyi iqtisadi sanksiyalardan ən az zərərlə çıxmaq və iqtisadiyyatını ayaqda saxlamaq üçün bu yola əl atdığı iddia edilib.
Bildirilir ki, Rusiyanın qızıl əməliyyatını idarə edən şəxs rus oliqarx Yevgeni Priqozindir. 61 yaşlı Priqozin Vaqner də daxil olmaqla bir neçə şirkətə sahibdir.
Digər tərəfdən, Sudanda ordu 25 oktyabr 2021-ci ildə hakimiyyəti ələ keçirib. Sudan Mərkəzi Həkimlər Komitəsinin məlumatına görə, çevrilişdən sonra ölkədə keçirilən nümayişlərdə 100-dən çox insan həyatını itirib.