İsveç və Fransada Reza Deqatinin Azərbaycan həqiqətlərini əks etdirən fotoları təqdim edilib - FOTOLAR
İsveçdə və Fransanın əyalətlərində tanınmış fotoqraf Reza Deqatinin fotolarından ibarət “Dərin sükut” adlı sərgi nümayiş etdirilib.
Fotosərgidə təqdim olunmuş əsərlər insan qəlbinin dərinliklərinə yol açır. Fotoqraf insanlara özünün ən yaxşı hisslərinə qovuşmağı təklif edir.
Eyni zamanda Azərbaycanı, eləcə də erməni işğalçılar tərəfindən yerlə yeksan edilmiş şəhər və kəndlərimizi əks etdirən fotolara da diqqət cəlb edilib.
Qeyd edək ki, “Sülh müxbiri” titullu müharibə müxbiri olan R.Deqati 1979-cu ildən dünyada baş verən sarsıntıların əsl şahididir. Fotoqraf peşəsi doğma
ölkəsindən didərgin düşmüş R.Deqatini həyata bağlayan səbəblərdən biridir. O, əsl sənətkar kimi sözünü və fikirlərini fotoları vasitəsilə ötürür.
Uzun illərdir dünyanın müxtəlif qaynar nöqtələrindən çəkdiyi fotolarla sənətkar humanist baxışını beynəlxalq media, eləcə də kitablar, sənədli filmlər, konfranslar, seminarlar və sərgilər vasitəsilə Fransada və xaricdə bölüşür. Azərbaycanın 30 illik işğal dərdini, erməni işğalı dövründə Qarabağdakı şəhər və
kəndlərimizin barbarcasına dağıdılması faktlarını da fotoları, sərgiləri və sərgilər çərçivəsində təşkil etdiyi konfranslar vasitəsilə beynəlxalq ictimaiyyətə və
sənətsevərlərə çatdırır. Onun builki sərgilərinin komissarları Raşel Deqati və Fransada sərgilər kuratoru
Pyer Bonciovanidir. Bu sərgilər yay fəsli ərzində yerli ictimaiyyət və xarici turistlərin ən sevimli ziyarət məkanına çevrilir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan diasporunun tanınmış nümayəndələrindən biri olan Reza Deqati mədəniyyət paytaxtımız Şuşada keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında iştirak edib.