Bu dövlətlər içərisində əlbəttə ən dəyərlimiz qardaş ölkəmiz bizimlə yeri gəldikdə sevincimizi yeri gəldikdə kədərimizi bölüşməyə daim hazırdır. Bizdə həmçinin onlarla sevinclərin həmdə kədərlərin bölüşməyə daim hazırıq . Türkiyə cumhuriyyəti hər daim Azərbaycanın yanında olduğunu mənəvi və maddi cəhətdən göstərmiş və bu zamana qədərdə göstərməyə davam etməkdədir. Tarixə nəzər yetirsək görərik ki, eyni qana, eyni dinə, eyni mentalitetə mənsub xalqlar bir-biriylə düşman şəkildə və yaxud müharibə vəziyyətindədir. Amma Azərbaycan və Türkiyə dostluğunun qardaşlığının tarixinə nəzər yetirsək görərik ki, onlar hələ 1919-cu ildə MUSTAFA KAMAL ATATÜRKÜN başçılığı altında aparılan və özünün də iştirak etdiyi qurtuluş savaşında Türk ordusu 1922-ci ilin avqustunda böyük bir zəfər qazandı. Hər zəfərin arxasında bir məğlubiyyətdə vardır. Bu məğlubiyyətimizdə igid əsgərlərimizi itirməyimiz oldu. Türkiyə dövlətinin itirdiyi şəhitlər arasında Azərbaycanın şəhitləridə var idi. Nəhayət 1923-cü il oktyabrın 29-da M.K.ATATÜRK Türkiyə Cumhuriyyətinin yarandığını bəyan etdi. Heydər Əliyevin gözəl bir sözü var. “Türkiyə və Azərbaycan bir millət iki dövlətdir.” Mustafa Kamal Atatürkün dilinden….. “Azərbaycanın kədəri kədərimiz sevinci sevincimizdir. Liderimizin bir millət iki dövlət adı altında günü gündən böyüyən diplomatik əlaqələri illər keçsədə dostluğumuzun qardaşlığımızın pozulmayacağının göstəricisidir.
Əlbəttə bu dövlətlər arasında Xocalını yaddaşlarda yaşadan Hollanda dövlətində də Xocalı soyqırımına aid abidə qoyulub. 2020-ci il 10 noyabr tarixində xocalı azad edilsədə Xocalı soyqırımı unudulmayacaq. Keçmişin unudan gözəl gələcək qura bilməz. Bununla biz keçmişimizi unutmadığımızı sübut etdik. O zəif gördükləri Azərbaycan bütün dünyaya göstərdiki ermənilər zəif və vəhşi dövlətdir. Zəif dedikləri Azərbaycan 44 günlük müharibə ilə Qarabağı aldı. Qarabağlılar yurduna öz əzəli əbədi torpağına qayıtdı. Neçə illik həsrət bitdi. Qarabağ aid olduğu yerə yəni Azərbaycana qaytarıldı! Və biz bununla həmçinin sübut etdik ki, Azərbaycanda baş verən müharibələrdə Azərbaycan xalqı daima Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin yanındadır. Azərbaycan xalqı müharibə şəraitində də olsa öz yurdunu, vətənini tərk etmədi. Əksinə cənab İlham Əliyevin daha bir Qarabağ rayonu kəndi şəhəri azad edildi deməsini gözlədi. Ermənilərə bildirmək istəyirəm ki, Azərbaycan xalqı nə düsmənini nə də dostunu unutmur sizində düşmanlığınızı və qardaş ölkənin dostluğunu unutmadı. Azərbaycan sizin faşizm xislətinizi unutmadı unutmayacağı kimidə unuturmayacaq. Dəmir yumruq altında əzilib məğlub olduğunuz gələcək nəsillərə ayan oldu.
Ermənilər öz gələcək nəsillərinə nə danışacaq bilmirəm yəqin məğlubiyyətlərindən onların olmayan bir torpaq uğrunda öldürülən övladlarından bəhs edən nağılar uyduracaqlar. Lakin tarix hər zaman sübut edib ki, torpağın əsas sahipləri daim geri qayidir və onlara məxsus olan hər bir qarış torpağı sahiplənir . Heç bir nəsilin onları haqlı görməsi mümkün olmadığı kimi, Qarabağın Azərbaycanın əzəli əbədi torpaqları olduğunu anlamalarınıda gözləmək ağılsızlıq hesab etmək mümkündür. Çünki erməni faşizm xisləti ilə böyütdüyü övladlarıda ata babaları tək türkün düşməni olaraq yetişdirilir. Gələcək nəsli özləri bilərəkdən dünyanın və qonşu dövlətlərin başına bəla hazırlamaqdadırlar. Amma ermənilər kimi Azərbaycanın gələcək nəsillərə nə danişacam deyə bir tərəddüdü yoxdur. Azərbaycan xalqı öz torpağlarında xoşbəxt yaşadığı halda, erməni separatçıları tərəfindən 30 il dinc əhali yurdundan didərgin salındı. Sadəcə bizləri yurdundan ayırmaqla qalmayıb toplu soyqırım törətdilər. Biz bu soyqırımı unutmadıq 30 il gözlədik və otuz il sonra 44 günlük müharibə ilə Qarabağı aldıq. Əzəli əbədi torpağlarımıza qayıtdıq. Bütün Azərbaycan xalqı bunu övladlarına fəxrlə, qürur hissi ilə nəql edəcək səlnamə yazan milli ordumuzdan danışacaq. Hətta Azərbaycanlı olmayanlarda bu xalqın məğrur dayanan mərd oğular sayəsində tarix yazmasından danışacaq. Azərbaycan xalqı daim birlikdə güclüdür.
Qarabağ Azərbaycandır!